Z 20 pacientov, ktorých postihne táto forma rakoviny, iba jeden môže predpokladať, že sa dožije minimálne najbližších 5 rokov.
Rakovina pankreasu je nesmierne zákerné zhubné ochorenie. U väčšiny pacientov sa podarí diagnózu odhaliť až v pokročilom štádiu a po značnom rozšírení, kedy už nie je možné aplikovať úspešnú liečbu.
V súčasnosti zomiera viac než 95 % pacientov s rakovinou pankreasu, píše web nierakovine.sk. Na Slovensku sa radí na 9. miesto najčastejšej onkologickej diagnóze, avšak má 5. najvyššiu mieru úmrtnosti.
Ťažko sa identifikuje
Slovensko je druhou v rámci európskych krajín, kde pacientov postihuje rakovina pankreasu v najvyššej miere. Nelichotivé prvenstvo si pripisuje Maďarsko. Trojicu uzatvára Česko, za ktorým nasleduje Rakúsko.
Z 20 pacientov, ktorých postihne rakovina pankreasu, iba jeden môže predpokladať, že sa dožije minimálne najbližších 5 rokov.
Keďže sa ťažko diagnostikuje a lieči, aj príznaky, ktoré sa pri ochorení objavia, si ľudia môžu nesprávne vysvetliť.
Medzi najčastejšie príznaky patria:
- Depresia tzv. somatogénna depresia)
- Bezbolestná žltačka, kedy sa sfarbí do žlta pokožka či oči
- Nevoľnosť
- Bolesť brucha
- Nevysvetliteľný úbytok hmotnosti
- Zmeny vo vyprázdňovaní: hnačka (6 až viackrát denne riedkej stolice)
- Zmeny vo vyprázdňovaní: ílovitá stolica (mastná, svetlá stolica s hnilobným zápachom)
- Bolesti v krížovej časti chrbta (pokiaľ sa nádor nachádza v tele alebo na chvoste pankreasu a vytvára tlak na nervy)
- Vznik alebo zhoršenie cukrovky bez zvýšenia telesnej hmotnosti
- Hlboká žilová trombóza
Metódu vyvíjali takmer päť rokov
Na odhalenie nebezpečnej diagnózy doteraz neexistovala žiadna certifikovaná neinvazívna metóda či skríning, ktorá by včas detekovala ochorenie.
Ako však informuje ČT24, vedcom z Univerzity Pardubice sa podaril prelom v odhalení jedného z najnebezpečnejších druhov rakoviny. Postačí im jediná kvapka krvi.
Českú metódu na odhalenie rakoviny pankreasu z krvi sa podarilo patentovať v Spojených štátoch. Vedci spísali žiadosť na 75 stranách, kde popísali presný postup či využitie metódy. Celý proces im trval takmer päť rokov.
Postup sa v súčasnosti rozsiahlo testuje a výskum prebieha v spolupráci so 14 nemocnicami v celej republike. Aktuálne hľadajú dobrovoľníkov, ktorí majú predispozície trpieť ochorením, aby sa zapojili do testovania, čím môžu zároveň získať informácie o svojom zdraví.
Podobne ako pri iných druhoch zhubných nádorov aj pri rakovine pankreasu platí, že čím skôr ju lekári odhalia, tým viac stúpa pravdepodobnosť pacienta na prežitie.
Výrazná právna ochrana
Test je neinvazívny, čiže nie je potrebné priamo kontrolovať orgán. Stačí minimálny odber krvi. V tejto metóde sa z krvi po odobratí vzorky oddelí plazma alebo sérum a v laboratóriu sa potom separujú lipidy.
Pomocou chromatografickej kolóny sa rozvrstvia podľa jednotlivých molekúl, v hmotnostnom spektrometri sa následne rozdelia podľa hmotnosti.
Jednotlivé molekuly sú identifikované, zistí sa ich zastúpenie a spektrum sa porovná s profilmi chorých a zdravých ľudí, ktoré sa štatisticky významne líšia. Správnosť diagnózy rakoviny pankreasu presahuje 90 percent.
Vďaka patentu v USA nadobudol výskum výraznú právnu ochranu na jednom z najdôležitejších svetových trhov. Unikátna metóda je patentovo chránená aj v ďalších krajinách, okrem Spojených štátov napríklad v členských krajinách Európskej únie, Japonsku a Singapure.
„Som veľmi rád, že sa podarilo získať práve americký patent, ktorý nám do budúcna otvára veľké možnosti. Ak bude mať počas dvoch rokov klinická validácia dobré výsledky, môžeme náš neinvazívny test odhaľujúci rakovinu pankreasu rozšíriť mimo Českú republiku aj Európu,“ uviedol profesor Michal Holčapek z Fakulty chemicko-technologickej.