Slováci, POZOR. Plánujete DOVOLENKU? TOTO sú podvodné cestovky, ktoré môžu zničiť vaše leto

dovolenka more peniaze
Slováci od pandémie uprednostňujú pred dovolenkami doma zahraničie. Zdroj: Unsplash/felvétel, Unsplash/Ibrahim Bora
Reklama

Letná sezóna sa nezadržateľne blíži a s ňou aj očakávané dovolenky. Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) však varuje pred nelegálnymi a podvodnými cestovnými kanceláriami, ktoré využívajú lákavé ponuky, aby oklamali dôverčivých spotrebiteľov. Prečítajte si, ako sa chrániť pred podvodmi a ktoré cestovné kancelárie sa oplatí obísť.

Riziko falošných ponúk

Letné dovolenky môžu byť skvelou príležitosťou na relax, ale pozor. Práve v tomto období sa množia podvodné ponuky. Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) preto na svojej webovej stránke upozorňuje na niekoľko webov, ktoré sa vydávajú za dôveryhodné cestovné kancelárie, no v skutočnosti sú iba nástrojmi podvodníkov.

Cestovné kancelárie bez platného oprávnenia môžu ponúknuť výhodné, no nezabezpečené zájazdy, ktoré vás môžu pripraviť o peniaze aj o zaslúžený odpočinok.

Ako spoznať podvodníkov?

Slovenská obchodná inšpekcia varuje, že spotrebitelia by mali pred uzatvorením zmluvy dôkladne preveriť každú cestovnú kanceláriu.

Skontrolujte, či je predávajúci riadne zaregistrovaný v obchodnom alebo živnostenskom registri a či má v predmete podnikania cestovnú kanceláriu alebo agentúru. Takisto sa uistite, že cestovná kancelária zabezpečuje ochranu v prípade úpadku. Pokiaľ ide o sprostredkovateľov, títo musia uviesť, ktorú cestovnú kanceláriu zájazd sprostredkúvajú.

„V prvom rade musí byť predávajúci na stránke riadne identifikovaný a na základe uvedených údajov, by si mal každý spotrebiteľ zistiť, či je predávajúci zapísaný vo verejných registroch Slovenskej republiky (obchodný register https://www.orsr.sk/ alebo živnostenský register (https://www.zrsr.sk/index), či má v predmete podnikania prevádzkovanie cestovnej kancelárie alebo cestovnej agentúry,“ odporúča inšpekcia.

„V prípade, ak ide o sprostredkovanie zájazdu, tak sprostredkujúca cestovná kancelária alebo cestovná agentúra je povinná uviesť, pre ktorú cestovnú kanceláriu zájazd sprostredkúva,“ uviedla SOI.

Podvodné ponuky na sociálnych sieťach

Zvlášť nebezpečné sú ponuky, ktoré sa objavujú na sociálnych sieťach, najmä na Facebooku. Podvodníci využívajú tieto platformy na priamu komunikáciu, bez akýchkoľvek zmluvných dokumentov a žiadajú peniaze vopred. SOI upozorňuje, že aj keď etablované cestovné kancelárie používajú sociálne siete na reklamu, nikdy neobchádzajú oficiálne predajné kanály.

Aby ste sa vyhli podvodom, odporúča sa vždy uzatvárať zmluvy cez oficiálne webové stránky známych a overených cestovných kancelárií. Aj keď niektoré nelegálne cestovky pôsobia na sociálnych sieťach, často vám neponúknu žiadne predzmluvné informácie a neponúkajú právnu ochranu v prípade problému.

„Slovenská obchodná inšpekcia nedisponuje takými kontrolnými mechanizmami, aby vypátrala skutočného prevádzkovateľa podvodnej stránky, príp. stránku zablokovala a nie je oprávnená vymáhať nevrátené finančné prostriedky. Oklamaným spotrebiteľom odporúčame podozrenie zo spáchania trestného činu oznámiť orgánom činným v trestnom konaní,“ dodala SOI.

Aktuálny zoznam rizikových cestovných kancelárií:

  • www.oddychuj.sk
  • www.hotelbeds.sk
  • www.travelsk.sk
  • www.travelgo.sk
  • www.kamideme.sk
  • www.dovolenka25.sk
  • www.letnezajazdy.sk
  • www.dovolenkaprimori.sk
  • www.tourpack.sk
  • www.travelokno.sk

SOI odporúča, aby spotrebitelia pri podozrivých stránkach okamžite kontaktovali príslušné orgány a nahlásili podvodné praktiky.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova