Moskva v pondelňajšej diplomatickej nóte podľa agentúry TASS tiež obvinila Nemecko, že prijalo „protichodný prístup“ k minulosti, keď nedávno označilo zločiny spáchané v Afrike za koloniálne éry za genocídne, zatiaľ čo „nerobí to isté s činmi spáchanými proti Sovietskemu zväzu“.
Niektorí nemeckí historici sa k tomuto názoru však prikláňajú. Podľa odborníka na rusko-nemeckú históriu Hansa-Christiana Petersena z univerzity v Osnabrücku by Berlín mal blokádu označiť za „genocídny akt“.
Dávame dosť, domnievajú sa Nemci
Rusku prekáža aj to, že Nemecko doteraz vyplatilo individuálne odškodnenie len židovským obetiam blokády Leningradu. „Ruská strana považuje takú prax nemeckej strany za etnickú diskrimináciu,“ vyhlásilo ruské ministerstvo zahraničia s tým, že zaplatiť je podľa neho potrebné všetkým.
Nemecko osobitné zaobchádzanie so židovskými obeťami obliehania odôvodnilo tým, že čelili extrémnej perzekúcii v rámci rasovej politiky nacistického Nemecka. Ak by ich zatkli nemeckí vojaci, čakala by ich istá smrť. Od roku 2008 majú židovskí preživší obliehaní možnosť získať jednorazovú platbu vo výške 2 556 eur.
„Odškodnenie za ďalšie obete bolo pokryté vojnovými reparáciami, ktoré Nemecko zaplatilo po roku 1945,“ uviedol Berlín. Nemecké ministerstvo zahraničia už v januári pripomenulo, že Nemecko od roku 2019 finančne podporuje modernizáciu nemocnice v Petrohrade, kde sa liečia aj preživšie blokády. Týmto ľuďom tiež finančne prispieva na sociálnu a zdravotnú starostlivosť.
Otázku povojnových reparácií podľa Nemecka definitívne vyriešila dohoda dvoch nemeckých štátov so štyrmi veľmocami (USA, Britániou, Francúzskom a ZSSR) pred zjednotením Nemecka v roku 1990. Dokument vylučuje všetky budúce nároky na odškodnenie za vojnové škody.
Podľa údajov ministerstva financií Nemecko od konca vojny vyplatilo viac ako 80 miliárd eur na odškodnenie za nacistické zločiny obetiam všetkých národov.