Zástupcovia nemocníc a ambulancií tvrdia, že kým štátne nemocnice sú od jej platenia oslobodené, na súkromníkov sa výnimka nevzťahuje.
Hroziaci kolaps zdravotníctva sa tento týždeň podarilo parlamentu nateraz odvrátiť. Poslanci schválili v stredu legislatívu, ktorá je súčasťou dohody s Lekárskym odborovým združením (LOZ). Za návrh hlasovalo 79 zo 141 prítomných poslancov.
O súbore úprav rokovali v skrátenom legislatívnom konaní. Prijatím zákonov lekárski odborári koncom minulého roka podmienili stiahnutie hromadných výpovedí.
Diskriminované subjekty
Teraz sa ale črtá ďalší problém, ktorý môže skončiť sťažnosťou až v Bruseli. Ako informuje STVR, nová transakčná daň má byť nespravodlivá voči súkromným zdravotníckym zariadeniam.
Zástupcovia nemocníc a ambulancií tvrdia, že kým štátne nemocnice sú od jej platenia oslobodené, na súkromníkov sa výnimka nevzťahuje a rezort financií ich od dane ani nevie odbremeniť.
Transakčná daň je pre súkromné nemocnice či zdravotnícke zariadenia záťažou a ako dodáva šéf Asociácie nemocníc Slovenska Igor Pramuk, štát porušuje pravidlá Európskej únie.
„Všetky tieto subjekty sú diskriminované tým, že jeden typ poskytovateľov zdravotnej starostlivosti je oslobodený od transakčnej dane a tí ďalší ju musia zaplatiť, ale nemajú z čoho,“ ozrejmil Pramuk.
Ministerstvo financií ich vníma ako bežného podnikateľa. „Ministerstvo financií pripomína, že väčšina súkromných zdravotníckych zariadení figurujú ako obchodné spoločnosti zriadené za účelom dosahovania zisku z podnikania. Podľa zákona o dani z finančných transakcií sa preto na ne hľadí ako na akýchkoľvek iných podnikateľov.“
Jednou rukou dáva, druhou berie
Okrem nových či vyšších sadzieb daní sú aj stúpajúce odvody či poplatky za energie rovnako problémom pre súkromné zariadenia. Aj keď štát podal pomocnú ruku v podobe finančnej injekcie, stále to nie je dostačujúce.
„Keď si toto všetko napočítame, tak my nielenže nedostaneme navýšenie, my dostaneme medziročné navýšenie mínus päť percent,“ vysvetľuje výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov Naďa Trenčanská Bedušová.
Prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šoth tvrdí, že „všetky komodity budú navýšené o transakčnú daň, ktorú musíme platiť. Sme platení z verejného zdravotného poistenia, to znamená, že jednou rukou nám štát dáva a druhou tie isté peniaze berie.“
Pokiaľ štát nepomôže vyriešiť súkromným zdravotníckym zariadeniam stúpajúce náklady na prevádzku, zdravotnícky analytik Martin Smatana upozorňuje, že to môže viesť buď k ukončeniu poskytovania služieb, alebo viaceré zariadenia sa stanú nezmluvnými lekármi.
Podfinancované oblasti s rastúcimi nákladmi
V konečnom dôsledku si tak pacient za úkon zaplatí viac, respektíve plnú cenu.
„Mnohé kľúčové ako je pneumológia, neurológia, vnútorné lekárstvo, sú dlhodobo podfinancované. A práve tieto môžu byť ohrozené týmito rastúcimi nákladmi.“
Ministerstvo nechce dávať výnimku tomuto sektoru a výnimka sa okrem štátnych organizácii vzťahuje len na občianske združenia, nadácie a neziskové organizácie.
„Podľa zákona o dani z finančných transakcií je pre určenie daňovníka rozhodujúca jeho právna forma a nie to, kto je zakladateľom, zriaďovateľom, vlastníkom, alebo či je subjekt štátny alebo súkromný,“ píše sa v stanovisku rezortu ministra Ladislava Kamenického.
Rezort zdravotníctva sa omeškal s vydaním programovej vyhlášky, ktorá by určila výšku finančnej podpory pre ambulancie na rok 2025. Práve rokovania o tomto dokumente s ministrom Kamilom Šaškom by mohli riešiť sťažnosti ambulantného sektoru. Kedy k tomu dôjde, je nateraz otázne.