Počet pacientov s rakovinou hrubého čreva neustále rastie a postihuje čoraz viac mladších ľudí. Vedci preto intenzívne skúmajú faktory, ktoré môžu pomôcť predchádzať tomuto ochoreniu. Výskumy naznačujú, že strava bohatá na vápnik a vlákninu môže výrazne znížiť riziko vzniku rakoviny. Ktoré potraviny by ste mali zaradiť do svojho jedálnička?
Novšie štúdie ukazujú, že výskyt rakoviny hrubého čreva sa pomaly zvyšuje aj vo Veľkej Británii. Výnimkou nie je ani Slovensko. Podľa organizácie Cancer Research UK sa v krajine ročne diagnostikuje približne 44-tisíc nových prípadov, čím sa toto ochorenie radí na štvrté miesto medzi najčastejšími typmi rakoviny.
Znepokojivým faktom je, že počet pacientov mladších ako 55 rokov rastie ešte rýchlejším tempom. Od roku 1995 sa počet prípadov v tejto vekovej skupine zvýšil takmer o polovicu. Britskí vedci preto kladú veľký dôraz na prevenciu a skúmajú, aké potraviny môžu pomôcť riziko ochorenia znížiť.
Čo zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva?
Medzi najčastejšie príčiny vzniku tohto ochorenia patrí nadmerná konzumácia červeného mäsa, ako je hovädzie, bravčové, jahňacie či divina. Rizikovými faktormi sú aj nadmerné pitie alkoholu, fajčenie a obezita.
Aké potraviny pomáhajú znížiť riziko rakoviny?
Štúdia vedcov z Oxfordskej univerzity odhalila, že pravidelná konzumácia potravín a nápojov s vysokým obsahom vápnika súvisí s nižším rizikom vzniku rakoviny hrubého čreva. Podľa portálu Medical News Today tí, ktorí denne vypili aspoň jeden pohár mlieka navyše, mali o 17 % nižšie riziko vzniku tohto ochorenia.
„Predpokladá sa, že vápnik chráni pred rakovinou čriev tým, že sa viaže na žlčové a voľné mastné kyseliny, čím vytvára neškodné zlúčeniny, ktoré zabraňujú poškodeniu črevnej sliznice,“ vysvetlila vedúca výskumu, doktorka Keren Papierová.
Najväčšími zdrojmi vápnika v strave sú:
- mliečne výrobky (mlieko, jogurt, syr),
- mak,
- lieskové orechy a mandle,
- kakao,
- sója.
Odborníci dlhodobo upozorňujú na dôležitosť vlákniny v strave, pretože má množstvo zdravotných benefitov. „Podporuje zdravie tráviaceho traktu, znižuje hladinu LDL cholesterolu, prospieva srdcu, pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a znižuje riziko cukrovky,“ uviedla dietologička Jen Messerová pre National Geographic.
Okrem toho viaceré štúdie preukázali, že vysoký príjem vlákniny znižuje riziko rakoviny hrubého čreva.
Ak chcete do svojej stravy zaradiť viac vlákniny, skúste:
- nahradiť biele pečivo celozrnným,
- pridávať do jedál šošovicu, fazuľu a iné strukoviny,
- ako desiatu zvoliť zeleninu, ovocie alebo orechy,
- klasické cestoviny nahradiť celozrnnými alternatívami.
Zdravá strava môže významne prispieť k prevencii rakoviny hrubého čreva, preto je dôležité dbať na vyvážený jedálniček plný vápnika a vlákniny.