Stav pápeža vyvoláva reči o pohrebe. Namiesto troch rakiev bude len jedna, telo sa vystaví veriacim

františek, pápež
Pápež František. Foto: TASR/AP
Reklama

Pápež František čelí vážnym zdravotným komplikáciám, ktoré vyvolali diskusie o jeho prípadnom pohrebe. Koncom týždňa bol hospitalizovaný v rímskej nemocnici Gemelli po tom, čo sa jeho stav prudko zhoršil. Lekári potvrdili, že okrem bronchitídy trpí aj zlyhaním obličiek, pričom si jeho stav vyžiadal transfúziu krvi.

Kritický stav a neistá prognóza

Vatikán síce informoval, že pápež je pri vedomí a sedí vo svojom kresle, avšak jeho dýchanie závisí od vysokého prísunu kyslíka a prognózy zostávajú neisté. Veriaci po celom svete sa modlia za jeho uzdravenie, no obavy o jeho zdravotný stav narastajú.

Pápež František
Sviečky s portrétom pápeža Františka položené na podstavci mramorovej sochy zosnulého pápeža Jána Pavla II. pred nemocnicou Agostino Gemelli v Ríme 21. februára 2025, kde je hospitalizovaný pápež František. Zdroj: TASR/AP

Nové pravidlá pre pohreb hlavy cirkvi

Pápež František už skôr vydal pokyny týkajúce sa svojho pohrebu, pričom narušil dlhoročnú tradíciu Vatikánu. Rozhodol, že jeho telo nebude uložené do troch rakiev (zo zinku, duba a cyprusového dreva), ako tomu bolo v minulosti, ale do jedinej drevenej rakvy so zinkovým vnútrom. Zároveň nebude vystavené na katafalku, ale priamo v rakve.

Politické špekulácie o voľbe nového pápeža

V médiách sa už začali objavovať úvahy o možnej konkláve a výbere Františkovho nástupcu. Portál Politico upozornil na obavy, že proces voľby by mohli ovplyvniť politické vplyvy zo zahraničia. Pápež sa totiž nedávno dostal do konfliktu s americkým viceprezidentom J.D. Vancom kvôli prístupu USA k deportáciám migrantov.

Pápež František
Mníšky sa modlia za pápeža Františka pred poliklinikou Agostino Gemelli v Ríme v nedeľu 23. februára 2025, kde je pápež od piatka 14. februára hospitalizovaný. Zdroj: TASR/(AP Photo/Andrew Medichini)

František sa voči tvrdým opatreniam ohradil a biskupom adresoval list, v ktorom zdôraznil, že „autentický právny štát sa prejavuje práve v dôstojnom zaobchádzaní so všetkými ľuďmi, najmä tými najchudobnejšími a najviac marginalizovanými.“

Niektorí pozorovatelia sa obávajú, že vplyvné skupiny by mohli ovplyvniť výber nového pápeža v snahe nájsť menej konfrontačného nástupcu. Podľa zdrojov z Vatikánu už v minulosti zasahovali do európskej politiky, a preto sa objavujú obavy, že by mohli ovplyvniť aj budúcu konkláve.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia