Pápež František čelí vážnym zdravotným komplikáciám, ktoré vyvolali diskusie o jeho prípadnom pohrebe. Koncom týždňa bol hospitalizovaný v rímskej nemocnici Gemelli po tom, čo sa jeho stav prudko zhoršil. Lekári potvrdili, že okrem bronchitídy trpí aj zlyhaním obličiek, pričom si jeho stav vyžiadal transfúziu krvi.
Kritický stav a neistá prognóza
Vatikán síce informoval, že pápež je pri vedomí a sedí vo svojom kresle, avšak jeho dýchanie závisí od vysokého prísunu kyslíka a prognózy zostávajú neisté. Veriaci po celom svete sa modlia za jeho uzdravenie, no obavy o jeho zdravotný stav narastajú.

Nové pravidlá pre pohreb hlavy cirkvi
Pápež František už skôr vydal pokyny týkajúce sa svojho pohrebu, pričom narušil dlhoročnú tradíciu Vatikánu. Rozhodol, že jeho telo nebude uložené do troch rakiev (zo zinku, duba a cyprusového dreva), ako tomu bolo v minulosti, ale do jedinej drevenej rakvy so zinkovým vnútrom. Zároveň nebude vystavené na katafalku, ale priamo v rakve.
Politické špekulácie o voľbe nového pápeža
V médiách sa už začali objavovať úvahy o možnej konkláve a výbere Františkovho nástupcu. Portál Politico upozornil na obavy, že proces voľby by mohli ovplyvniť politické vplyvy zo zahraničia. Pápež sa totiž nedávno dostal do konfliktu s americkým viceprezidentom J.D. Vancom kvôli prístupu USA k deportáciám migrantov.

František sa voči tvrdým opatreniam ohradil a biskupom adresoval list, v ktorom zdôraznil, že „autentický právny štát sa prejavuje práve v dôstojnom zaobchádzaní so všetkými ľuďmi, najmä tými najchudobnejšími a najviac marginalizovanými.“
Niektorí pozorovatelia sa obávajú, že vplyvné skupiny by mohli ovplyvniť výber nového pápeža v snahe nájsť menej konfrontačného nástupcu. Podľa zdrojov z Vatikánu už v minulosti zasahovali do európskej politiky, a preto sa objavujú obavy, že by mohli ovplyvniť aj budúcu konkláve.