Skvelá správa pre Európu: Štáty Európskej únie a parlamentu sa zhodli na reforme trhu s elektrinou

Zdroj: Shutterstock
Reklama

Vyjednávači Rady Európskej únie, zastupujúce členské štáty a Európsky parlament sa vo štvrtok v Bruseli zhodli na návrhu reformy trhu s elektrinou (EMD). Úprava má posilniť stabilitu trhu, chrániť spotrebiteľov pred náhlymi výkyvmi cien a znížiť európsku závislosť na ruskom plyne. Návrh musí teraz schváliť členské štáty aj Európsky parlament.

Nové opatrenia by mali vytvoriť nárazníkovú zónu medzi trhom a spotrebiteľmi. Dodávatelia elektriny budú mať novo povinnosť ponúkať zákazníkom zmluvy s fixnou dĺžkou a fixnou či dynamickou cenou, pričom najdôležitejšie podmienky budú musieť byť uvedené transparentne a prehľadne.

Novinkou má byť tiež možnosť vyhlásenia mimoriadnej trhovej situácie, za ktorej bude možné regulovať cenu elektriny pre domácnosti a malé a stredné podniky. K tomu môže dôjsť len na obmedzenú dobu a za predpokladu, že ministri na základe návrhu Európskej komisie a pri splnení vopred stanovených podmienok schvália vyhlásenie stavu únijnej krízy cien energií.

„Dohoda je skvelou správou. Okrem iného pomôže obmedziť emisie skleníkových plynov a podporí produkciu energie nezávislej na fosílnych palivách,“ povedala Teresa Riberaová, ministerka pre ekologickú transformáciu Španielska, teraz predsedníckej krajiny Rady EÚ.

Za Česko dohodu v októbri podporil minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela, ktorý si od neho sľubuje väčšiu „odolnosť trhu v strednodobom a dlhodobom horizonte, predvídateľnosť nákladov na energie do budúcnosti a posilnenie konkurencieschopnosti nášho priemyslu“.

Návrh je súčasťou širšej reformy dizajnu trhu s elektrinou v EÚ, ktorá zahŕňa aj nariadenia zamerané na zlepšenie ochrany EÚ pred manipuláciou s trhom prostredníctvom lepšieho monitorovania a transparentnosti (REMIT). Dočasná dohoda o nariadení REMIT sa dosiahla v polovici novembra.

Rada a Parlament sa dohodli aj na posilnení opatrení, ktoré majú členské štáty zaviesť na ochranu zraniteľných a energeticky chudobných zákazníkov, vrátane pridania definície energetickej chudoby a to spolu s odkazom na novú smernicu o energetickej účinnosti, ktorá prijme vhodné opatrenia.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis