Ruská armáda v reakcii na skúsenosti z ukrajinského bojiska zmení fyzickú prípravu svojich vojakov. Uviedol to denník Izvestija, podľa ktorého aktualizované techniky pomôžu vojakom „prežiť v ťažkých situáciách“ a lepšie ich pripravia na bojové operácie s vysokou intenzitou. Opatrenia prichádzajú uprostred správ o narastajúcich stratách na strane ruských síl.
„Návrh na aktualizáciu manuálov na telesnú prípravu sme vypracovali po rozhovoroch s vojakmi, seržantmi, dôstojníkmi a zdravotníkmi, ktorí prešli všetkými útrapami frontovej služby a na vlastnej koži spoznali životné podmienky v zákopoch,“ povedal sociológ Alexander Perendžijev z Plechanovej ekonomickej univerzity, informuje prokremeľský denník Izvestija.
Ruské ministerstvo obrany chce reformu, ktorá kladie dôraz na „silové cvičenia na rozvoj taktickej vytrvalosti“, schváliť do konca roka.
Podľa Perendžijeva je fyzická príprava základom, ktorý umožňuje vojakom prežiť v ťažkých podmienkach a plniť bojové úlohy. „Museli sme zistiť, aké vlastnosti chýbajú bojovníkom na fronte v podmienkach modernej vojny. Čelíme ukrajinským silám, za ktorými stojí skúsený blok NATO. Nepriateľ je veľmi vážny a na jeho porazení treba vziať do úvahy mnoho nuáns,“ konštatoval.
Osobitná pozornosť je venovaná boju zblízka, plávaniu, prekonávaniu prekážok, obratnosti a špeciálnym technikám, vypočítava Izvestija. Štandardným cvičením sa stane päťkilometrový beh. Väčšina cvičení sa bude vykonávať v poľných uniformách, so zbraňami a v poľnom vybavení.
Ruskí vojaci, ktorí splnia nové kondičné požiadavky, môžu získať mesačné prémie vo výške pätnástich až sto percent svojho platu. Manuály o fyzickej príprave vojakov obvykle prechádzajú revíziou po ozbrojenom konflikte. Väčšia zmena nastala napríklad po ruskej invázii do Gruzínska z roku 2008.
Izvestija bez ďalších informácií uvádza, že nová metodika sa dotkne najmä vojakov, ktorých čaká nasadenie na Ukrajine. Kremeľ od rozpútania bojov tvrdí, že na front neposiela nikoho bez tréningu, ktorý obnáša všetko od telesnej prípravy, cez taktiku, streľbu až po prvú pomoc.
Západní analytici však od začiatku invázie poukazujú na to, že Moskva niektorých mužov vrhá na bojisko bez adekvátneho výcviku a používa ich ako potravu pre delá – na úlohy, ktoré pravdepodobne povedú k ich smrti. Deje sa tak najmä v prípade väzňov naverbovaných vo väzniciach.
Správa o reforme telesného výcviku prichádza po tom, čo Rusi v posledných týždňoch utrpeli masívne straty v súvislosti s ofenzívou pri meste Avdijivka. Podľa odhadov amerických spravodajcov Moskva na Ukrajine stratila už 87 percent z celkového počtu vojakov v aktívnej službe, ktoré mala pred inváziou.
Britské ministerstvo obrany v októbri odhadlo, že počty trvalých ruských strát na Ukrajine predstavujú 150 až 190 tisíc vojakov, pričom termínom trvalej myslí zabitých alebo trvalo zranených. Celkový počet vrátane dočasne zranených ruských vojakov Londýn odhadol na 240 až 290 tisíc.