Namiesto spolubojovníkov ale narazil na Rusov, ktorí ho po niekoľkých dňoch bez poskytnutia ošetrenia odovzdali čečenským vojakom. Tí ho odviezli do Grozného, kde mu v nemocnici museli amputovať obe nohy a aj ruky, ktoré sa vinou mrazov a zanedbania starostlivosti nepodarilo zachrániť.
„Po zotavení ma previezli do pivnice, kde ma spolu s ďalšími šesťdesiatimi ukrajinskými väzňami pripravovali na výmenu za päť Čečencov,“ dodal vojak, ktorý sa vlani v júni v rámci výmeny vrátil domov s ďalšími 39 Ukrajincami.
Podľa Levyckého sa mu v zajatí dostalo relatívne dobrého zaobchádzania. „Nebili ma a dali mi invalidný vozík,“ opísal z rehabilitačného centra v Ľvove.
Jeho prípad je ale výnimkou. OSN vlani zverejnila správu, podľa ktorej 92 percent z 200 ukrajinských vojnových zajatcov zažilo v rukách Rusov zlé zaobchádzanie či mučenie, ktoré zahŕňalo bitie, týranie elektrickým prúdom alebo ponižovanie. V niekoľkých prípadoch sa ukrajinskí vojaci vrátili zo zajatia vykastrovaní.
Obe strany si od začiatku bojov pravidelne vymieňajú zajatcov, hoci medzi nimi neprebiehajú žiadne mierové rokovania. Posledná výmena sa uskutočnila 8. februára, pri ktorej sa na Ukrajinu vrátila stovka zajatcov. Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského sa zo zajatia vrátilo už 3 135 Ukrajincov. Podľa odhadov v ňom naďalej zostávajú štyri tisícky ukrajinských vojakov.
Koľko z nich sa nachádza v Čečensku nie je jasné. Kadyrov v januári ponúkol USA 20 zajatých Ukrajincov výmenou za zrušenie sankcií, ktoré USA uvalili na jeho rodinu. Neskôr ale svoj návrh prezentoval ako provokatívny žart.