Odborníčka OSN na ľudské práva Marijana Kacarovová v pondelok vyhlásila, že „nútené zmiznutie“ väzneného ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného je alarmujúce. Moskvu požiadala o jeho okamžité prepustenie.
Ruskí sudcovia zastavili nové trestné konanie pre uväzneného opozičného vodcu Alexeja Navaľného, jeho priaznivci tvrdia, že takmer dva týždne nekontaktoval svojich právnikov.
Navaľného právnický tím vyhlásil, že keď sa ich klient neobjavil v pondelok, ako bolo plánované, sudca sa rozhodol pojednávania odložiť. Navaľnyj sa pritom obvykle zúčastňuje na pojednávaniach cez videospojenie. Navaľného právnici doplnili, že sudca „rezignoval na svoju povinnosť“ pomôcť nájsť ich klienta. „Som hlboko znepokojená tým, že ruské úrady tak dlho neoznámili miesto pobytu pána Navaľného ani jeho zdravotný stav, čo sa už rovná nútenému zmiznutiu,“ uviedla osobitná spravodajkyňa Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC) v Rusku Kacarovová.
Súdy v pondelok zastavili sedem súdnych pojednávaní, „kým sa nezistí Navaľného miesto pobytu“, uviedli jeho právnici, čím ďalej vzbudili obavy, že kritik Kremľa by mohol byť umlčaný alebo dokonca zabitý, keďže Vladimir Putin oznámil opätovnú prezidentskú kandidatúru.
Navaľnyj, ktorý bol odsúdený na takmer tri desaťročia väzenia, zmizol minulý týždeň z väzenia vo Vladimirskej oblasti neďaleko Moskvy a bolo podozrenie, že bol prevezený do kolónie „špeciálneho režimu“, kde by mohol byť držaný v izolácii za najtvrdších podmienok v Rusku. Kira Yarmysh, poradkyňa Navaľného, uviedla, že jeho tím poslal žiadosti do takmer 200 ruských väzníc, kde hľadali ďalšie informácie o nezvestnom opozičnom vodcovi, no nepodarilo sa ho nájsť.
Kremeľ neodpovedal na otázky o mieste pobytu Navaľného, pričom hovorca Putina Dmitrij Peskov povedal, že jeho tím „nemá ani v úmysle, ani nie je schopný sledovať osud väzňov“.
Priaznivci sa tiež obávajú, že mohol byť hospitalizovaný po tom, čo začiatkom tohto mesiaca skolaboval z dôvodu zlej hygieny a výživy vo Vladimirovej väznici IK-6, kde si odpykával trest odňatia slobody pre obvinenia z podvodu. V auguste bol odsúdený na ďalších 19 rokov v kolónii „zvláštneho režimu“ za obvinenia z extrémizmu. Tvrdil, že obvinenia proti nemu sú politické.
Navaľného zmiznutie prichádza v čase, keď Putin začína svoju kampaň piatej prezidentskej kandidatúry. Je najdlhšie slúžiacim vodcom Kremľa od čias Stalina a mohol by ho prekonať, ak sa bude naďalej uchádzať o šieste funkčné obdobie pri moci.
Navaľného priaznivci spustili protiputinovskú partizánsku kampaň vrátane billboardov v Moskve, Petrohrade a Novosibirsku s QR kódom odkazujúcim na webovú stránku, ktorá vyzýva kritikov Putina, aby použili nenásilnú „partizánsku“ taktiku na vyjadrenie svojho nesúhlasu.
Navaľnyj bol v roku 2020 otrávený v Rusku novičokom, bol evakuovaný na liečenie do Nemecka a potom sa v roku 2021 vrátil do Ruska, kde bol zatknutý, odsúdený za podvody a extrémizmus a odsúdený na tri desaťročia väzenia. Jeho priaznivci tvrdia, že vo väzení trpel záhadnými žalúdočnými chorobami. Súd tento rok rozhodol, že Navaľného môžu presťahovať do prísnejšieho väzenia. Expertka vysvetlila, že obvinenia z extrémizmu, z ktorých Navaľného uznali za vinného, sú „neodôvodnené“, a upozornila, že zadržiavaným hrozí počas prevozu vážne porušovanie práv.
Nezávislá odborníčka, ktorú vymenovala UNHRC a ktorá sa nevyjadrovala v mene OSN, dodala, že termín extrémizmus nemá oporu v medzinárodnom práve. „Keď je dôvodom na vyvodenie trestnej zodpovednosti, ide o porušenie ľudských práv,“ doplnila Kacarovová. V oznámení odsúdila „neprestajné trestné stíhanie pána Navaľného“, čo „je všeobecne odsudzované aj na medzinárodnej scéne, lebo to ukazuje na nehorázne zneužívanie súdneho systému na politické účely“.