Premiér Fico nedávno pohrozil Ukrajine stopnutím humanitárnej pomoci v nadväznosti na prerušenie tranzitu plynu. Podľa jeho slov sa Slovensko k týmto krokom uchýli iba v prípade, že nebude mať inú možnosť.
- AKTUALIZOVANÉ – 14.1.2025, 19:03
Premiér Robert Fico sa krátko pred Vianocami v Kremli stretol s ruským diktátorom Vladimirom Putinom, čo vyvolalo kritiku nielen na Slovensku. Fico poznamenal, že sa mu podarilo dohodnúť dodávky plynu. Slovensko ho teraz dostáva z Ruska cez Maďarsko, píše portál idnes.cz.
Sabotáž a avanturizmus Zelenského
„Zastavenie tranzitu plynu cez Ukrajinu a poškodenie slovenských národných a finančných záujmov bolo dôvodom mojej cesty do Moskvy. Minimálne som potreboval zabezpečiť plyn pre domácu spotrebu Slovenska, čo sme zabezpečili. A to aj bez toho, aby sme zvýšili ceny plynu,“ povedal Fico v stredu (8.1.2025) vo svojom videu.
„Chcel som tiež dostať odpoveď od ruského partnera, či je Ruská federácia pripravená pokračovať v dodávkach plynu na tranzit cez Ukrajinu a Slovensko ďalej na západ. Odpoveď bola kladná, ruská strana bola vždy spoľahlivým dodávateľom energií,“ povedal.
Rozhodnutie Ukrajiny, ktorá sa už tretí rok bráni ruskej invázii, zastaviť tranzit plynu z Ruska označil Fico za sabotáž a avanturizmus ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
„V prípade Slovenska hovoríme o škodách vo výške 500 miliónov eur na tranzitných poplatkoch a jednej miliardy eur na vyšších cenách plynu. A celá EÚ zaplatí za toto Zelenského americké dobrodružstvo približne 70 miliárd eur,“ povedal Fico.
Vážny problém
Vo štvrtok 9. januára po stretnutí s predstaviteľmi Európskej komisie vyslovil ďalšie hrozby voči Ukrajine v súvislosti so zastavením tranzitu ruského plynu.
Slovensko môže zastaviť všetku humanitárnu pomoc Ukrajine, rozhodnúť o výraznom znížení alebo úplnom zrušení dávok pre ukrajinských vojenských utečencov na Slovensku, či prerušiť dodávky elektrickej energie v prípade núdze,
Podľa jeho slov sa Slovensko k týmto krokom uchýli iba v prípade, že nebude mať inú možnosť. Rovnako zdôraznil, že ide o príležitosť ukázať, ako by sa mal správať líder suverénnej krajiny.
„Ide o vážny problém a uvedomuje si to aj komisár pre energetiku Dan Jörgensen“, povedal Fico po stretnutí.
Jørgensen vraj prisľúbil, že vytvorí skupinu, ktorá sa bude problémom zaoberať. „Ak nám bude ukrajinský prezident naďalej škodiť, škodiť EÚ, Slovenská republika ukáže, že je suverénna krajina,“ dodal však Fico. Zároveň uviedol, že Slovensko nemá záujem na eskalácii napätia.
Neverí v stratégiu krviprelievania
Ruský plyn prestal cez Ukrajinu na Slovensko prúdiť 1. januára 2025, keď vypršala platnosť tranzitnej zmluvy, ktorú Kyjev odmietol predĺžiť. Ukrajinci tvrdia, že zisky z predaja plynu financujú ruskú agresiu.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)