Po pôrode tretieho dieťaťa Naďa zmizla. Zúfalý manžel sa odhodlal prehovoriť, ma problém s úverom aj vdovským

Nezvestná Naďa sa doteraz nenašla.
Nezvestná Naďa sa doteraz nenašla. Zdroj: Polícia SR, Záchranný Systém Slovensko
Reklama

Ľuboš Ondejka už šesť rokov žije v neustálej neistote. Jeho manželka Naďa sa stratila bez stopy a on je nútený sám sa starať o tri deti. Okrem emocionálnych problémov, ktoré jeho rodina zažíva, sa im do cesty postavilo aj množstvo prekážok zo strany štátnych inštitúcií. Úrady, ktoré by mali poskytovať pomoc, im často namiesto toho znepríjemňujú život a, ako Ľuboš sám priznáva, im komplikuje situáciu. Jediným spôsobom, ako by sa aspoň niektoré problémy dali vyriešiť, by bolo vyhlásenie manželky za mŕtvu, čo by im umožnilo pokročiť v živote a zbaviť sa niektorých právnych ťažkostí.

Už uplynulo šesť rokov od chvíle, čo Nadežda zmizla bez stopy. Dňa 14. januára 2019 ju rodičia priviezli domov do Rusoviec o 11:30 po návšteve lekára. Keď sa jej manžel vrátil o 16:00 z práce, doma ju už nenašiel. Nechala tam tri deti – sedemročné chlapčenské dvojičky a štvormesačnú dcérku. Nadežda trpela popôrodnou depresiou, čo jej situáciu ešte zhoršilo.

Počas celého pátrania po nej, ktoré organizovala polícia, sa však žiadne konkrétne stopy neobjavili. Okrem toho, že Nadežda stále nebola vyhlásená za mŕtvu, jej manžel si nechce pripustiť najhoršiu možnosť. Avšak kým je Naďa nezvestná, neexistuje žiadny právny spôsob, ako by mohol riešiť niektoré dôležité záležitosti. O všetkých komplikáciách, ktoré zo zmiznutia jeho manželky vyplývajú, sa Ľuboš Ondejka rozhovoril s Reportérmi STVR.

Pán Ondejka nemá prístup k rôznym údajom, ktoré by mu mohli pomôcť.

„Na začiatku som mal problém s GDPR, ochranou osobných údajov, kde som sa nedostal k žiadnym informáciám. Nešlo len o kamerové záznamy zo škôlky či autobusy, ktoré prechádzali Rusovcami, ale aj o zdravotnú dokumentáciu. Ani k tomu som nemal prístup,“ povedal Ľuboš Ondejka.

Okrem toho nemá možnosť ani zmeniť úver, ktorý má s manželkou v banke.

„Máme úver, ktorý sme brali obaja. Keď úroky vzrástli z jedného na tri percentá, chcel som zmeniť banku a preniesť ho. Povedali mi však, že to nie je možné,“ vysvetlil situáciu.

Ľuboš Ondejka tiež nemá nárok na vdovecký príspevok a jeho deti nemôžu poberať sirotské dávky. Tieto dávky by im mohli pomôcť, ale bez právneho vyhlásenia manželky za mŕtvu sa tieto problémy nedajú riešiť. Preto zvažuje jedno z najťažších rozhodnutí, aké v živote urobil – požiadať súd, aby jeho manželku vyhlásil za mŕtvu.

„Ak chcete vyriešiť niektoré záležitosti, musíte tento krok urobiť. Pomohlo by mi to v mnohých veciach, aj s úverom. Snažil som sa to už začať riešiť, možno by sa dalo pohnúť s úverom a polícia by mohla uzavrieť prípad,“ priznal Ľuboš Ondejka.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova