Odborníci o štátnych dlhopisoch: Ide o ekonomický NEZMYSEL? Výnosy vraj zaplatíme všetci cez vyššie DANE

štátne dlhopisy ekonomický nezmysel
Ilustračný obrázok. Zdroj: pixabay/geralt, cocoparisienne, wikipedia
Reklama

Investovanie pre všetkých? Skôr pre bohatých

Jedným z hlavných argumentov pre zavedenie retailových dlhopisov bolo, že naučia Slovákov investovať. Tento naratív však narazil na realitu.

Na to, aby si občan mohol kúpiť dlhopis, musel mať k dispozícii aspoň 1000 eur. Bežná domácnosť, ktorá žije od výplaty k výplate, si takúto investíciu jednoducho nemôže dovoliť. Namiesto širokej finančnej gramotnosti teda dlhopisy oslovili najmä bonitnejších investorov, ktorí disponujú väčšími voľnými prostriedkami. Tí si ich na pár rokov „zaparkovali“ s garantovaným výnosom, zatiaľ čo na ich zisky sa poskladajú všetci daňoví poplatníci.

„Bežné domácnosti sa poskladajú na výnos tým, ktorí si to vedia oceniť ako zaujímavú príležitosť. Sú to bonitnejší ľudia, ktorí si potrebujú odložiť 10, 20, 50 alebo 100-tisíc eur. Pre nich je takýto výnos bez rizika zaujímavý. Ale ľudia, ktorí nemajú peniaze na investovanie, z toho reálne nič nemajú,“  poznamenal Ján Tonka.

V konečnom dôsledku tak nejde o nástroj na zvyšovanie finančnej gramotnosti, ale o dotovanie výnosov pre úzku skupinu investorov.

Ekonomický nezmysel v čase konsolidácie?

Slovensko sa v súčasnosti nachádza v procese fiškálnej konsolidácie. Vláda hľadá spôsoby, ako zaplátať rozpočtové diery, a zvyšuje dane, vrátane DPH či transakčnej dane, ktorá postihne bankové operácie.

Paradoxne však štát zároveň vydáva dlhopisy, ktoré ho stoja viac, než keby sa financoval na bežných finančných trhoch. Ak by si štát požičal klasickou emisiou, zaplatil by za dlh menej a nemusel by hľadať ďalšie zdroje na pokrytie rozdielu.

„Medzi prvým a druhým konsolidačným balíčkom je tento krok úplne nelogický. Máme rok zvyšovania daní, a pritom vláda rozhadzuje milióny navyše na predražené dlhopisy. To je ekonomický nezmysel,“ upozornil Ján Jursa.

Vláda sa pritom bráni argumentom, že si diverzifikuje investorov. Lenže ak by Slovensko nebolo schopné požičiavať si na medzinárodných trhoch, znamenalo by to zásadný problém dôveryhodnosti krajiny. Faktom však je, že dopyt po slovenských dlhopisoch na finančných trhoch je stabilný a vláda nemala problém si požičať za lepších podmienok.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis