Slovenské priehrady sa nachádzajú v kritickej situácii kvôli extrémnemu nedostatku vody.
Liptovská Mara je v súčasnosti naplnená iba na 44 %, čo je najmenej za posledných 13 rokov. Hladina tejto priehrady klesla o takmer 12 metrov, čo odhalilo pôvodné koryto rieky Váh v miestach, kde predtým bola zaplavená oblasť. Informuje portál regiony.sk.
@wellby2025♬ original sound – Wellby
Nízka hladina vody ohrozuje nielen rekreačné aktivity, ale aj chov pstruha dúhového v Ratkovskej zátoke. Pre návštevníkov priehrady je znepokojujúce, že sa môžu prechádzať po starej ceste medzi niekdajšími dedinami, ktoré boli zatopené pri výstavbe priehrady.
Oravská priehrada
Podobný problém postihol aj Oravskú priehradu, ktorá je aktuálne naplnená len na 50 %. Voda sa postupne vypúšťala z dôvodu plánovaných opráv, no miestni sa obávajú o jej ďalší pokles. Rastislav Žulko z občianskeho združenia Oravskápriehrada.eu vyjadril znepokojenie: „Voda je nízko a už je to pre nás výstražný prst.“
Vyhliadky na zlepšenie situácie nie sú priaznivé. Očakáva sa, že počas februára nebude dostatok zrážok, čím sa ešte zhorší už tak zložité podmienky. Sneh, ktorý sa v posledných týždňoch roztopil, už neposkytuje potrebnú zásobu vody pre jarný odtok. Obavy sú, či sa priehrady počas jari dostatočne napustia. Pre obnovu hladiny vody by mohli pomôcť len výrazné dažde.
Vodohospodári však uisťujú, že aktuálna výška hladiny Liptovskej Mary nie je ešte mimo normy.
@strat.sa Nedávno vypustili Liptovskú Maru, lebo očakávali príval vody z topiaceho sa snehu. No a vďaka tomu si teraz môžeš spraviť prechádzku po dne vodnej nádrže bez rizika. Vyschnuté dno ponúka neobvyklý zážitok. #Liptovskamara #Liptov #visitliptov #Straťsa #cestuj #voda #travel ♬ original sound – Strať sa
V prípade pokračujúceho sucha by však mohli nastaviť obmedzenia, ktoré by ovplyvnili rekreáciu, rybolov a vodné zdroje pre závlahy. Taktiež upozorňujú, že extrémne situácie, ako povodne alebo obdobia sucha, môžu v budúcnosti vyžadovať prísnejšie opatrenia.
Domaša
Znepokojujúca situácia nastala aj na východe Slovenska.
Vodná nádrž Veľká Domaša je naplnená len na 39 % a základy starých domov sú už viditeľné na jej dne. Vodohospodári však upozorňujú, že hladina vody ešte nedosiahla kritickú hranicu. Na dosiahnutie tejto kritickej hranice chýba 7 a pol metra.
Podľa meteorológov bol január mimoriadne suchý a zásoby vody v snehu sa za posledných 20 až 25 rokov pohybujú na historicky nízkej úrovni. Ak tento trend bude pokračovať, môže to mať negatívny dopad na vegetačnú sezónu. Napriek tomu hydrológovia upozorňujú, že aj v minulosti boli obdobia, keď sa situácia počas februára a marca zmenila vďaka silným sneženiam a nadmerným zrážkam.