Na Mesiaci pristál americký modul. Bude zbierať údaje pre NASA

Blue Ghost astronaut NASA mesiac
Ilustračná fotografia a vpravo na snímke je tieň lunárneho modulu Blue Ghost súkromnej americkej spoločnosti Firefly Aerospace, ktorý pristáva na Mesiaci 2. marca 2025. Zdroj: FOTO TASR/AP
Reklama

V nedeľu ráno pristál na Mesiaci modul súkromnej americkej spoločnosti, ktorá spolupracuje s NASA. Tento modul, ktorý je prvý z troch, ktoré v nasledujúcich týždňoch pristanú na Mesiaci, bude zbierať vzorky a vykonávať experimenty. Získané údaje poslúžia pri príprave na let astronautov v rámci misie Artemis III, ktorý sa uskutoční najskôr v roku 2027.

Na Mesiaci pristál modul Blue Ghost súkromnej americkej spoločnosti Firefly Aerospace, ktorý sa stal druhým zariadením súkromnej firmy, ktoré úspešne pristálo na povrchu Mesiaca. Modul bude zbierať údaje pre NASA, vrátane vzoriek mesačného prachu, merania teploty pod povrchom a vykonávania ďalších experimentov, píše portál deník.cz.

Pomôže ďalšiemu letu astronautov

Modul, ktorý má výšku približne dva metre a šírku tri metre, pristál v 9:35 SEČ v oblasti známej ako „Mare Crisium“, ktorá je kotlina s priemerom približne 500 kilometrov. Počas nasledujúcich dvoch týždňov bude zariadenie vykonávať rôzne experimenty, ktoré sa zamerajú na detailné skúmanie geológie Mesiaca a môžu tiež pomôcť pri plánovaní budúcich misií astronautov.

Blue Ghost NASA mesiac
Lunárny modul Blue Ghost súkromnej americkej spoločnosti Firefly Aerospace pristáva na Mesiaci 2. marca 2025. Krátko po pristátí poslal na Zem aj prvé snímky z Mesiaca: zachytávajú mesačný povrch s časťou samotného modulu. Očakáva sa, že modul bude na Mesiaci pracovať dva týždne, čo je ekvivalent jedného lunárneho dňa. Potom sa vypne, pretože jeho solárne panely už nebudú schopné fungovať. Zdroj: FOTO TASR/AP

Misia modulu Blue Ghost začala v polovici januára štartom z kosmodrómu na Mysu Canaveral. 13. februára sa dostal na obežnú dráhu okolo Mesiaca, kde zaznamenal zábery lunárneho povrchu.

Podľa vedenia misie je „stabilný“. Pred rokom sa ako prvá súkromná spoločnosť na Mesiac dostala texaská firma Intuitive Machines, no jej modul Odysseus mal problém – zlomila sa mu noha, čo spôsobilo predčasný výpadok energie. K Mesiacu teraz mieri ďalší modul od spoločnosti Athena, ktorý by mal pristáť 6. marca na južnom póle Mesiaca a preskúmať jeden z miestnych kráterov pomocou dronu.

„Sme spääääť“ na Mesiaci, oznámil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v statuse na sieti X. „Blue Ghost pristál a bezpečne (na Mesiac) dopravil desať vedeckých prístrojov NASA a nástrojov, ktoré nám pomôžu lepšie pochopiť mesačné prostredie a podporia budúcich astronautov na Mesiaci a Marse,“ napísala NASA.

Modul obsahuje nástroj na vŕtanie do lunárnej pôdy, analyzovanie teplôt a kameru. Tieto prístroje umožnia vedcom skúmať mesačný prach a študovať štruktúry a tepelné vlastnosti Mesiaca. Generálny riaditeľ spoločnosti Firefly Aerospace, Jason Kim, podľa CNN potvrdil, že po pristátí bol modul stabilný a vzpriamený.

NASA a jej partnerské agentúry veria, že misie lunárnych pristávacích modulov otvoria cestu pre návrat astronautov na povrch Mesiaca do konca tohto desaťročia. Modul Blue Ghost sa stal druhým súkromným modulom, ktorý pristál na Mesiaci. Prvým bol modul spoločnosti Intuitive Machines zo Texasu, ktorý úspešne pristál vo februári 2023.

Podľa CNN bol v poslednom desaťročí pokus o pristátie na Mesiaci, či už zo strany NASA alebo súkromných spoločností, úspešný v 50 % prípadov – so šiestimi úspechmi a 11 neúspechmi. Dva z úspešných pristátí však skončili prevrátením alebo pristátím hore nohami.

Spoločnosť Firefly sa pokúsi zopakovať úspech so svojím ďalším modulom Athena, ktorý by mal pristáť na južnom póle Mesiaca, kde sa nachádza voda v podobe ľadu. Tento modul prinesie rôzne zariadenia, vrátane stroja na vytvorenie mobilnej siete na Mesiaci, ďalšieho vrtáka a malého robota na skúmanie ťažko prístupných oblastí. V máji alebo júni sa plánuje pristátie modulu Resilience od japonského startupu iSpace.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia