KĽDR sa po 5 rokoch izolácie otvára takmer všetkým turistom. Navštívte významnú ekonomickú zónu

Severná Kórea (KĽDR) podľa dvoch cestovných kancelárií otvorila severovýchodné pohraničné mesto Rason turistom z Číny a väčšiny ďalších krajín, čo je prvýkrát, čo môžu aj neruskí cestovatelia navštíviť KĽDR od doby pred pandémiou. Foto: X/@misskimpyongya1, X/@upuknews1
Reklama

Najnovší vývoj naznačuje, že KĽDR plánuje otvoriť ďalšie oblasti krajiny medzinárodným cestujúcim, aj keď sa tak pravdepodobne nestane skôr ako v apríli.

Severná Kórea (KĽDR) podľa dvoch cestovných kancelárií otvorila severovýchodné pohraničné mesto Rason turistom z Číny a väčšiny ďalších krajín, čo je prvýkrát, čo môžu aj neruskí cestovatelia navštíviť KĽDR od doby pred pandémiou.

Turisti zo všetkých krajín okrem USA a Južnej Kórey môžu od štvrtka navštíviť špeciálnu ekonomickú zónu Rason, povedal Rowan Beard z Young Pioneer Tours (YPT) pre portál NK News s odvolaním sa na miestnych partnerov z KĽDR.

„Plán je okamžite sprístupniť pre čínskych aj všetkých ostatných zahraničných hostí, pričom sa očakáva, že čínski návštevníci budú prví v zóne,“ uviedla YPT v oznámení.

Prvýkrát od pandémie

„Je predpoklad, že tieto prvé cesty budú trvať až päť dní. Je pozoruhodné, že čínski návštevníci na tieto cesty ani nepotrebujú úplné pasy, pretože sú pre nich vybavované špeciálne cestovné povolenia na jeden vstup do Severnej Kórey.“

Cestovná agentúra Koryo Tours na svojej webovej stránke tiež oznámila, že „hranica do Rasonu sa oficiálne otvorila pre cestovný ruch“.

Ruskí štátni príslušníci mohli od začiatku minulého roka navštíviť niekoľko miest v Severnej Kórei, ale otvorenie Rasonu predstavuje prvý prípad, kedy KĽDR umožnila návštevu iným medzinárodným cestujúcim, odkedy uzavrela svoje hranice kvôli ochoreniu COVID-19.

Beard povedal, že Rason je jediné miesto, ktoré Severná Kórea zatiaľ otvára neruským turistom.

Rason sa nachádza v severovýchodnej Severnej Kórei, neďaleko hraníc Číny a Ruska a je jedinou špeciálnou ekonomickou zónou krajiny. Toto označenie dáva miestnej vláde väčšiu právomoc nad regiónom a obchodné výhody pre zahraničné firmy, hoci väčšina obchodu s KĽDR je sankcionovaná.

Región je tiež kľúčovým uzlom pre dodávky severokórejských zbraní do Ruska. „Rason ako špeciálna ekonomická zóna funguje úplne oddelene od pevninskej Severnej Kórey,“ povedal Beard.

„Je skvelé vidieť, že prevzali iniciatívu a ako prví sa znovu otvorili cudzincom iným ako ruským štátnym príslušníkom.“

Miestom ekonomických experimentov

Simon Cockerell z Koryo Tours povedal, že Rason ako turistická destinácia „nie je na papieri najvzrušujúcejšia“, ale mesto označil za „jedinečné svojou polohou a umiestnením“.

„Je to odľahlá a nezvyčajná oblasť známa najmä tým, že je miestom ekonomických experimentov, má prvý legálny trh KĽDR, prvú sieť mobilných telefónov a je prvým miestom, kde si cudzinci môžu kúpiť pôdu.“

„Vo všeobecnosti tam chodí len veľmi málo cudzincov, ktorí nie sú Číňanmi. Spomínam si, že asi v roku 2006 som bol jediným návštevníkom toho roku,“ povedal Cockerell a poznamenal, že „existujú rôzne oblasti s peknou scenériou, revolučné miesta, miestne múzeá, továreň na ryby a niekoľko ďalších priemyselných lokalít“.

Otvorenie Rasonu by mohlo slúžiť ako kontrolovaný spôsob, akým by Severná Kórea mohla obnoviť obmedzený cestovný ruch a generovať veľmi potrebnú cudziu menu, pri zachovaní prísneho dohľadu a minimalizovaní vystavenia občanov KĽDR vonkajším vplyvom, čo je pre Kim Čong-una hlavným problémom.

Blízkosť mesta k Číne a Rusku tiež sprístupňuje Rason pre cestujúcich z týchto krajín a jeho infraštruktúra je už orientovaná na hosťovanie zahraničných podnikateľov a turistov.

Beard uviedol, že najnovší vývoj naznačuje, že KĽDR plánuje otvoriť ďalšie oblasti krajiny medzinárodným cestujúcim, aj keď sa tak pravdepodobne nestane skôr ako v apríli.

Kontroverzný cestovný ruch

Sprístupnenie mesta turistom prichádza po tom, čo dve ďalšie cestovné kancelárie minulý rok oznámili, že Severná Kórea v decembri otvorí pohraničné mesto Samjiyon na ďalekom severe pre medzinárodných cestujúcich. Niektorí odborníci však vyjadrili pochybnosti o plánoch a Samjiyon sa napokon minulý rok návštevníkom neotvoril.

Severná Kórea nedávno začala stavať veľké nové železničné depo na letisku Wonsan Kalma a plážovom rezorte na východnom pobreží, podľa analýzy satelitných snímok NK Pro, čo naznačuje plány na zvýšenie cestovného ruchu alebo leteckej prepravy do oblasti.

Cestovný ruch do Severnej Kórey nepodlieha medzinárodným sankciám, ale tiež nie je bez kontroverzií, ako niektorí tvrdia, že cestovný ruch poskytuje vláde cudziu menu, no bežným občanom neprospieva.

Fotografie, ktoré zhotovia návštevníci, však ponúkajú jedinečný pohľad na to, čo sa deje v KĽDR, zatiaľ čo obhajcovia tvrdia, že cestovný ruch podporuje obmedzenú kultúrnu výmenu.

Napriek obmedzenému otvoreniu Severnej Kórey turistom úrady od začiatku roku 2021 stále nepovoľujú vstup do krajiny žiadnym zahraničným pracovníkom OSN ani humanitárnym pracovníkom.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Cestovanie