V susednom Česku sa vo štvrtok večer triasla zem. V oblasti mesta Mirotice (okres Písek) na juhozápade krajiny došlo k otrasom krátko po pol ôsmej večer, informuje iDnes.cz.
Údaje Geofyzikálneho ústavu Akadémie vied ČR hovoria o intenzite otrasov najmenej 3,2 magnitúdy. Škody nateraz neboli hlásené. „Na české pomery išlo o zemetrasenie stredne slabé, pretože krajina je inak seizmicky pomerne pokojná,“ popísala seizmologička Pavla Hrubcová.
Vlani sa tu rovnako triasla zem
Zemetrasenie na juhu Čiech je podľa nej mierne výnimočné. „Vyskytujú sa skôr na západe v oblasti Chebskej panvy, okolo obce Nový Kostol, a potom na Ostravsku,“ ozrejmila.
Upozorňuje ale, že k jednému, a dokonca silnejšiemu zemetraseniu, došlo minulý rok na totožnom mieste v takmer identickom čase – začiatkom marca.
„Vtedy bolo detekované v hĺbke asi 23 kilometrov a bolo o niečo silnejšie, otrasy dosiahli magnitúda 3,5,“ popísala Hrubcová.
Naposledy v tejto oblasti zaznamenali prístroje oveľa slabšie zemetrasenie pred viac ako desiatimi rokmi, v roku 2012. Kuriozitou je, že sa tak opäť stalo v marci.
Hrubcová z toho však nevyvodzuje žiadnu zákonitosť, ide podľa nej o sériu náhod. „Keby to zemetrasenie bolo plytké, tak by sme možno mohli špekulovať o sezónnom vplyve, ale v týchto hĺbkach to nejde.“
Dunenie, rinčanie skla či nepokoj domácich miláčikov
Aj keď otrasy neboli príliš intenzívne, nevylučuje, že by sa mohli objaviť škody na majetku. Seizmologička odkazuje na vlaňajšie skúsenosti.
„Drobné škody tam boli, ľudia tiež popísali hukot, chvenie, dunenie a zvuky, ktoré sú príznačné pre prejazd ťažkotonážnych vozidiel.“
Na sociálnych sieťach niektorí popisovali, že počuli zvuky pripomínajúce silné hrmenie pri búrke alebo letiace lietadlo. Mnohí zaregistrovali aj rinčanie skla, zvláštne dunenie, silnú tiahlu ranu či nepokoj domácich zvierat.

„V Českom masíve sú pre šírenie seizmickej energie priaznivé podmienky vďaka horninám, od ktorých sa vlny odrážajú a šíria s malým útlmom. Vlani ho ľudia pocítili takmer až na Šumave, vôbec sa nedá povedať, že by v tomto zmysle bolo malé,“ domnieva sa Hrubcová.
Všetky spomínané zemetrasenia spôsobila tektonická činnosť, ktorá reaguje na pohyby dosiek zemskej kôry. „Dochádza k násunu Afriky na alpínske vrásnenie smerom k Európe, čo sa potom dotýka aj stredoeurópskej oblasti,“ vysvetlila Hrubcová.
Relatívne slabá seizmická aktivita
Odborníčka tiež popísala, že seizmológovia nie sú schopní predpovedať všetky tri parametre naraz – mieru pravdepodobnosti, čas a veľkosť. „Predpoveď sa dnes ešte nedá urobiť tak, aby sa s istotou dalo povedať, aké bude magnitúdo,“ upozorňuje.
Česká republika vykazuje vďaka svojej geotektonickej štruktúre relatívne slabú seizmickú aktivitu, ktorá je obmedzená na obvodové časti Českého masívu. Najčastejšie sa otrasy pôdy objavujú na Chebsku a Sokolovsku a až na výnimky nepôsobia žiadne škody.
Otrasy okolo dvoch stupňov väčšinou ľudia nezaregistrujú, a ak áno, tak skôr v noci, keď je pokoj a ticho. Najsilnejšie zemetrasenie sa za posledné dekády vyskytlo na Chebsku v roku 1985 a malo magnitúdu 4,6.