Čo je korekcia sedu?
Keď dáme chrbát do neutrálneho fyziologického nastavenia, napríklad pridaním valčeka medzi operadlo a driekovú časť chrbtice a povytiahnutím celej chrbtice nahor. Nastavíme tým prirodzené zakrivenie driekovej chrbtice dopredu. Jednotlivé stavce a všetky ostatné štruktúry sú v neutrálnom nastavení bez zbytočného pnutia a nadbytočného tlaku. Pri sedení sa treba snažiť čo najviac dodržať základné dvojnásobne esovité zakrivenie chrbtice.

Pozorujete nárast pacientov, ktorých problémy vychádzajú zo sedavého zamestnania?
Určite, dokonca sa znižuje ich vek. Samu ma prekvapuje, s akými problémami chodia už tínedžeri. Myslím si, že je to dôsledok kombinácie mobilu, notebooku, počítača, televízora a mála pohybu.
Premostím od tých tínedžerov – je vyučovací proces vo forme „45 minút hodina, 10 minút prestávka“ z hľadiska kultúry pohybu nastavený správne?
Tá trištvrte hodina sa ešte dá, je to maximum, čo by sme mali sedieť. Dôležitá je potom prestávka, aby sa deti počas nej rozhýbali a nesedeli ďalej, napríklad pri sledovaní rozprávky. Deti sa dnes po hodine dostatočne nenatiahnu, nezmenia polohu a nevypnú hlavu, keď vnímajú obrazovku. Preto ku mne chodia aj pätnásťročné deti, ktoré by inak prišli možno až v tridsiatke.
Zachytili ste individuálne snahy zamestnávateľov o zlepšenie sedavého prostredia pre svojich zamestnancov?
Zachytila som pár aktivít mojich kolegov, ktorí robili prednášky o správnom sedení a zdravej životospráve v niektorých firmách.
Ja som mala pacientku, ktorej hrozila operácia medzistavcovej platničky, no cvičením sme ju odvrátili. Učila v materskej škole a povedala, že niečo takéto by sa zišlo vedieť aj jej kolegyniam. Zorganizovali sme im prednášku a poučila som ich, ako majú viesť aj detičky k správnemu držaniu tela.
Myslím si ale, že skôr si ľudia vyhľadávajú informácie sami, než by to riešili firmy kolektívne.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)