Teherán 12. februára (TASR) – Iránska vláda v stredu nariadila zatvoriť školy a vládne úrady v Teheráne a vo viac ako 20 z 31 provincií krajiny. Cieľom je šetriť elektrinu počas mimoriadne chladného počasia. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá súčasne pripomenula, že Irán je energetický gigant s jednými z najväčších zdrojov plynu a ropy na svete.
V Iráne v posledných mesiacoch pre nedostatočný výkon elektrární opakovane obmedzovali dodávky elektriny do rozvodnej siete. Dopyt po elektrine a jej odber v chladnom počasí prudko stúpa. Iránska energetická spoločnosť TAVANIR v stredu uistila verejnosť, že podniká kroky, aby udržala svoje elektrárne v prevádzke. Upozornila však, že v tejto situácii musí znížiť svoju spotrebu plynu a elektriny o desať percent.
AFP dodala, že v Iráne je bežné, že v prípade extrémneho počasia alebo nedostatku pohonných hmôt vláda nariadi štátnym zamestnancom voľno a odstaví verejné služby. Bolo to tak aj minulú sobotu, ktorá je v Iráne bežným pracovným dňoch. Školy a úrady boli vtedy zatvorené v Teheráne a približne 20 provinciách.
Meteorologická služba na stredu predpovedá silný zrážky, búrky a silný vietor v 13 iránskych provinciách, vo vysokých nadmorských výškach najmä na severe sneženie. Na západe, asi 300 kilometrov vzdušnou čiarou od Teheránu, je pre sneh odrezaných od sveta 60 dedín v pohorí Zagros, informuje agentúra Tasnim s tým, že obyvateľstvo je zásobované letecky.
V západoiránskom meste Hamadán, ktoré patrí k najchladnejším miestam v Iráne, namerali v utorok večer 19-stupňový mráz.
Migranti postihnutí povodňami vo Valencii dostanú povolenie na pobyt
Madrid 12. februára (TASR) – Španielska ľavicová vláda v utorok oznámila, že udelí ročné povolenia na pobyt a prácu približne 25.000 migrantom postihnutých minuloročnými ničivými povodňami v okolí mesta Valencia na východe krajiny. TASR o tom píše na základe správ agentúr Reuters a AFP.
„Hlavným cieľom je chrániť cudzincov v maximálne zraniteľných pozíciách a zabrániť tomu, aby sa ocitli v nezákonnej situácii,“ vyhlásilo španielske ministerstvo pre migráciu. Po uplynutí platnosti ročného povolenia ich bude možné obnoviť bežnou cestou.
Podľa tamojšej vlády by možnosť získať tieto povolenia – zahŕňajúce aj súhlas pre pobyt študentov – mohlo využiť viac ako 25.000 migrantov a ich rodinných príslušníkov, ktorí v období od 28. októbra do 4. novembra žili v niektorej z obcí postihnutých povodňami.
„Ak títo ľudia môžu vykonávať niektorú z mnohých prác, ktoré je potrebné v regióne vykonať, sú viac než vítaní,“ povedal novinárom Francisco José Gan Pampols, ktorého predstavitelia Valencie poverili rekonštrukciou regiónu. Podľa neho firmy v okolí mesta majú pre povodne problém nájsť kvalifikovaných pracovníkov.
V dôsledku prívalových povodní z konca októbra 2024 zahynulo v okolí mesta Valencia viac ako 220 ľudí. Išlo o jednu z najhorších prírodných katastrof v moderných dejinách Španielska, píše Reuters. Podľa vládnych údajov povodne zničili alebo poškodili takmer 60.000 domov, približne 105.000 áut a viac ako 10.000 obchodov.
Španielsko je relatívne ústretové voči migrantom, ktorí prispeli k jeho veľkému hospodárskemu rastu, píše Reuters. Podľa agentúry plánuje Madrid v nasledujúcich troch rokoch legalizovať približne 900.000 nezákonných prisťahovalcov s cieľom rozšíriť svoju pracovnú silu, pretože jeho populácia starne.