Rok 2024 naplnil obavy klimatológov a takmer určite prekonal minuloročný rekord najteplejšieho roka v histórii.
Ukazovatele globálnej priemernej teploty, teploty povrchu oceánov a napríklad aj množstvo morského ľadu už v minulom roku prekročili historické hodnoty.
Tento rok sa však naplnili predpovede vedcov a ukázalo sa, že rok 2023 nebol v tomto smere výnimkou. Hoci údaje za tohtoročný december ešte neboli spočítané, je isté, že rok 2024 bol ešte teplejší, píše portál Seznamzprávy.cz.
„Po desiatich mesiacoch od začiatku roka 2024 je už prakticky isté, že rok 2024 bude podľa súboru údajov ERA5 najteplejším rokom v histórii,“ uviedla v novembri Samantha Burgessová z oddelenia pre zmenu klímy spoločnosti Copernicus.
K rovnakému záveru nedávno dospela aj Svetová meteorologická organizácia (WMO), americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA) a britská vládna meteorologická agentúra Met Office.
Podľa výpočtov analytikov z projektu Czech Climate Facts bude rok 2024 v českom kontexte rekordný. Priemerná ročná teplota v Českej republike prvýkrát v histórii meraní vystúpi nad 10 °C, pričom doterajší rekord padol vlani, a to 9,7 °C.
„Priemerná teplota v Českej republike sa od roku 1961 zvyšuje o 0,35 °C za desaťročie. Ak neobmedzíme emisie skleníkových plynov, ktoré sú hlavnou príčinou globálneho otepľovania, bude rok 2024 v porovnaní s budúcimi rokmi jedným z najchladnejších,“ uviedli odborníci pre Seznam Zprávy.
Na výpočet použili údaje Českého hydrometeorologického úradu za obdobie od januára do novembra a pre december použili priemernú hodnotu za roky 1991 až 2020. Na to, aby rok 2024 nebol rekordne teplý, by podľa nich musel byť december extrémne studený, čo nie je.
Okrem zmeny klímy prispeli k vysokým teplotám v tomto a minulom roku aj pravidelný atmosférický a oceánsky jav El Niño a pravdepodobne aj niekoľko ďalších faktorov.
Je pravdepodobné, že padne významný míľnik
Rok 2024 by mal byť zároveň prvým kalendárnym rokom, v ktorom oteplenie prekročí 1,5 °C v porovnaní s predindustriálnou érou.
Nedopustiť, aby otepľovanie prekročilo túto hranicu, bolo záväzkom, ktorý krajiny prijali koncom roka 2015 a začiatkom roka 2016 v rámci Parížskej dohody. Hoci sa cieľ zameriava na dlhodobejší priemer než na jeden rok, takže pakt ešte nezbankrotoval, vedci stále poukazujú na tento míľnik ako na silný varovný signál.
Okrem toho teploty v roku 2024 znamenajú aj to, že celý rebríček desiatich najteplejších rokov v histórii meraní je zaznamenaný v období po roku 2014.
Rekordná séria mala prestávku
(Článok pokračuje na ďalšej strane)