Sopka Etna na talianskom ostrove Sicília začala v noci na sobotu chrliť lávu. Na mieste však nedošlo k výraznejšiemu úniku popola a nehlásili ani žiadne škody. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.
Najväčšia aktívna európska sopka Etna na Sicílii v nedeľu opäť vychrlila veľké množstvo lávy. Nad horou vysokou viac ako 3 300 metrov stúpal v nedeľu večer hustý oblak sopečných plynov.
Letisková prevádzka z ostrovného mesta Catania pokračovala v sobotu nadránom v bežnom režime, hoci Národný ústav geofyziky a vulkanológie (INGV) zvýšil úroveň stupeň výstrahy zo žltej na oranžovú.
Z diaľky bolo možné v tme vidieť soptiť žiariacu lávu do výšky, následne pomaly prúdila dolu svahom. Vulkán bol aktívny najmä v juhovýchodnej oblasti sopečného krátera.
Tzv. erupčný stĺp dosahoval podľa Talianskeho inštitútu geofyziky a vulkanológie (INGV) výšku 4,5 kilometra. Výbuchy bolo možné vidieť a počuť opakovane.
Popol padol aj na niekoľko miest v okolí Etny, ako napríklad na Milo a Zafferana Etnea. Pôvodne však neboli žiadne správy o väčších škodách. Prevádzka na letisku na ostrove Catania nebola prerušená.
Etna je so svojimi 3324 metrami najvyššou aktívnou sopkou v Európe. Za posledných 500.000 rokov zažila časté malé aj rozsiahlejšie erupcie. Patrí tak aj k vôbec najaktívnejším sopkám na svete.
Na Etne síce dochádza k erupcii veľmi často, ale stále je na druhom mieste medzi najaktívnejšími sopkami na svete. Prvenstvo drží sopka Mauna Loa na Havaji. Na treťom mieste je sopka Eyjafjallajokull na Islande a potom nasleduje Vezuv v Taliansku.
Sopka sa znovu upokojila
Sopka Etna na talianskom ostrove Sicília sa po víkendovom prebudení k životu upokojila, informoval v pondelok Národný ústav geofyziky a vulkanológie (INGV). TASR správu prevzala z agentúry DPA.
INGV znížil úroveň stupeň výstrahy pre leteckú dopravu z červenej na oranžovú. Etna začala chrliť lávu v noci na sobotu a sopečný popol dopadol na niekoľko miest v okolí.



