Okrem toho Kanada dominuje v dodávkach ropy do USA, pričom podľa amerického Úradu pre energetické informácie tvorí až 60 % celkového dovozu ropy do USA.
Premiér Ontária Doug Ford navrhol, že Kanada by mohla obmedziť dodávky ropy a plynu do USA, čím by sa mohla spôsobiť ekonomická škoda v oblasti palív, ako sú vyššie ceny pohonných hmôt. Tento krok by však narazil na odpor, najmä v provincii Alberta, ktorá sa vyjadrila proti zdaneniu vývozu ropy a zemného plynu, pretože by to malo výrazne negatívny dopad na jej ekonomiku.
Canadian Prime Minister Justin Trudeau said Friday his country “won’t back down” in the face of tariffs that President Donald Trump has promised to impose this upcoming weekend. https://t.co/1DNtOpqh1b
— NEWSMAX (@NEWSMAX) February 1, 2025
Tieto energetické opatrenia môžu mať významný dopad na ceny energií, čo by mohlo byť v rozpore s politickými prísľubmi bývalého prezidenta Donalda Trumpa o znižovaní cien energií.
Stiahnutie alkoholu
Kanada zvažuje rôzne možnosti reakcie na obchodné napätie so Spojenými štátmi, medzi ktoré patrí stiahnutie alkoholu vyrobeného v USA z obchodných pultov v Ontáriu. Tento krok by mohol vyvolať ďalšie rozdelenie medzi kanadskými provinciami, ktoré by sa mohli rozhodnúť zaujať vlastné postoje.
Alternatívou je, že Kanada sa rozhodne neodpovedať okamžite a pokúsi sa odvrátiť americké clá prostredníctvom diplomatických rokovaní. Kanadská ministerka zahraničia Melanie Jolyová sa už stretla s americkým ministrom zahraničia Marcom Rubiom, aby vyjadrila, že clá by boli škodlivé pre obidve krajiny a že Kanada je ochotná riešiť obavy USA týkajúce sa bezpečnosti hraníc a pašovania fentanylu.
Kanada tiež signalizuje, že by mohla zaviesť program pomoci podnikom, ktoré by mohli byť poškodené prípadnými clami, podobne ako to bolo počas pandémie COVID-19. Niektorí odborníci navrhujú, že Kanada by sa mala viac zamerať na diverzifikáciu svojich obchodných vzťahov a posilnenie domácej produkcie, využívajúc svoje prírodné zdroje na podporu exportu do iných krajín.