Donald Trump: Zavediem clá na EÚ. Hrozba môže zintenzívniť obchodné napätie s ostatnými krajinami

clo, Trump, Kanada, EÚ
Donald Trump zavádza clá. Zdroj: X/Richard Turrin , Intelligence FRONT
Reklama

Od 1. februára 2025 USA zavádzajú nové clá na dovoz tovaru z Kanady, Mexika a Číny. Biely dom sa jasne vyjadril, že neexistujú žiadne plány na odklad tejto kontroverznej obchodnej politiky, ktorá mala výrazný dopad na medzinárodné obchodné vzťahy. Americký prezident Donald Trump zároveň naznačil, že v blízkej budúcnosti môžu byť zavedené aj ďalšie clá, tentokrát zamerané na krajiny Európskej únie, čo môže ešte viac zhoršiť napätie medzi USA a ich obchodnými partnermi. V reakcii na tieto hrozby sa kanadský premiér Justin Trudeau jednoznačne vyjadril, že jeho krajina nebude váhať a okamžite prijme náležité opatrenia, aby ochránila svoj ekonomický záujem pred negatívnymi dopadmi amerických cla.

V piatok agentúra Reuters priniesla správu, že USA by mohli odložiť zavedenie ciel na dovoz tovaru z Kanady, Mexika a Číny až na začiatok marca. Túto informáciu však okamžite poprela hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová, ktorá uistila verejnosť, že clá budú uvalené už  sobotu (1.2) – 25 % na dovoz z Kanady a Mexika a 10 % na dovoz z Číny.

O niečo neskôr, 18. februára, Spojené štáty plánujú zaviesť ďalšie clá týkajúce sa ropy a zemného plynu, no detaily o týchto opatreniach Trump ešte neuviedol. Avšak, clá na dovoz ropy z Kanady sa znížia z pôvodne zvažovaných 25 % na 10 %. K týmto krokom sa pridajú aj clá na čipy, čo vyvoláva obavy z ďalšieho narušenia globálnych dodávateľských reťazcov.

Trump už v predvolebnej kampani avizoval, že clá budú jeho nástrojom na dosiahnutie obchodnej rovnováhy, ale aj na dosiahnutie politických cieľov, ako je znižovanie obchodného deficitu a obmedzovanie migrácie. Rovnako naznačil, že by mohol zaviesť aj clá na Európsku úniu, ktorú obvinil z nevhodného správania voči Spojeným štátom.

Ekonómovia varujú, že zavedenie ciel môže mať ničivé dôsledky pre kanadskú a mexickú ekonomiku a spôsobiť zvýšenie cien pre amerických spotrebiteľov. Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová oznámila, že krajina pokračuje v rokovaniach s Trumpovým tímom, ale má pripravené rôzne plány v prípade eskalácie obchodného napätia.

Kanada bude reagovať

Kanadský premiér Justin Trudeau varoval, že jeho krajinu čakajú ťažké časy, ak k tomu dôjde, ale sľúbil, že Kanada bude na tieto opatrenia reagovať.

Kanada už s Trumpom jednu colnú „vojnu“ viedla. Počas svojho prvého funkčného obdobia uvalil americký prezident 10% cla na kanadské hliníkové výrobky a 25% cla na kanadskú oceľ s odkazom na obavy o národnú bezpečnosť.

Justin Trudeau A Donald Trump. Zdroj: X/Justin Trudeau’s Ego

Ottawa odpovedala uvalením ciel na vybraný tovar, ktorý bol vybraný tak, aby vyslal politický odkaz Trumpovi a jeho spojencom. Zaviedla clá na pomarančový džús z Floridy a na whisky a bourbon z Tennessee a Kentucky. Obe krajiny sa nakoniec dohodli na zrušení o rok neskôr.

Dolár za dolár

Odborníci upozorňujú, že doterajšia obchodná politika, spojená s colnými vojnami, môže Kanadu dostať do recesie. Na druhej strane, Kanada sa snaží obchodnej vojne vyhnúť a posilňuje svoju bezpečnosť na spoločnej hranici s USA. Takisto zvážila zavedenie ciel v pomere dolár za dolár, čo by jej umožnilo reagovať na americké clá bez toho, aby výrazne zasiahla svojich občanov.

Kanada je v rámci obchodných vzťahov so Spojenými štátmi vystavená významnej nerovnováhe. Podľa údajov americkej vlády smeruje 17 % amerického vývozu do Kanady, kým viac než 75 % kanadského vývozu smeruje do USA. V prípade obchodnej vojny by Kanada utrpela oveľa väčší ekonomický úder, čo zdôrazňuje aj Peter Clark, bývalý právnik kanadského Federálneho ministerstva financií.

Podľa neho sú cielené clá v tomto prípade najbezpečnejšou a „najprvšou“ odpoveďou na túto nerovnováhu, pretože umožňujú reagovať na americké opatrenia bez toho, aby sa ekonomika Kanady dostala do väčších problémov.

Kanada sa rozhodla zamerať svoje odvetné opatrenia na vybraný tovar, čo jej umožňuje zasiahnuť USA bez toho, aby to malo dramatický dopad na jej vlastných občanov. Tento prístup zabraňuje výraznému zvýšeniu cien pre kanadských spotrebiteľov, ktoré by mohlo nastať pri širšom zavedení ciel na americký tovar. V reakcii na možné obchodné opatrenia tiež kanadské úrady podporujú kampaň „Kupujte kanadský tovar“, ktorá má za cieľ zmierniť negatívne dopady týchto opatrení na domácu ekonomiku a posilniť domáci trh.

Energetický variant

Kanada má skutočne silný nástroj v podobe svojej energetickej politiky, ktorý môže využiť ako „jadrový variant“ v prípade obchodného napätia s USA. Severovýchodné štáty USA, ako Vermont, New York a Maine, sú silne závislé na elektrickej energii, ktorú im dodáva Kanada.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia