Afrika je v pohybe – doslova. Kontinent sa postupne rozdeľuje na dve časti a pripravuje pôdu pre vznik úplne nového oceánu. Vedci o tomto procese vedeli už pred dvoma desaťročiami, no teraz prichádzajú s prekvapivým zistením: všetko sa deje rýchlejšie, než sa doteraz predpokladalo.
Prečo sa Afrika rozpadáva?
Príbeh sa začal písať v roku 2005, keď sa v etiópskej púšti objavila 56-kilometrová trhlina – známa ako Východoafrická priekopová prepadlina (East African Rift), informuje unilad.com na základe vedeckých štúdií.
Tento masívny zlom je miestom, kde sa africká tektonická platňa rozdeľuje na dve časti: núbijskú a somálsku platňu. Proces, ktorý už trvá milióny rokov, je poháňaný neviditeľnými silami priamo pod nohami – a teraz naberá tempo.
Podobne vzniklo Červené more
Trhlina sa nachádza v oblasti, kde sa stretávajú Africká, Arabská a Somálska doska. Arabská doska sa už po milióny rokov vzďaľuje od afrického kontinentu, čo v minulosti pomohlo vytvoriť Červené more a Adenský záliv.
Podobný scenár sa teraz odohráva aj vo východnej Afrike.

Rýchlejšie, než si mysleli
Geológovia predpokladajú, že tento tektonický pohyb nakoniec vytvorí úplne nový oceán – a to oveľa rýchlejšie, než sme si mysleli. Doteraz sa predpokladalo, že proces rozpadu Afriky bude trvať desiatky miliónov rokov.
Nové merania však ukazujú, že africký kontinent sa rozdeľuje rýchlosťou približne 1,3 cm za rok. Profesor Ken MacDonald z Kalifornskej univerzity hovorí, že nový oceán by sa mohol objaviť už v priebehu jedného až piatich miliónov rokov. „V ľudskom meradle si to sotva všimneme. Budú zemetrasenia, sopky, ale v našich životoch ešte neuvidíme vznik nového oceánu,“ vysvetľuje MacDonald.
Mapa sveta sa prekreslí
Podľa vedcov sa vody Indického oceánu nakoniec vylejú do Východoafrickej priekopovej prepadliny a vytvoria nové more.
Bývalá konzultantka NASA Alexandra Doten na Instagrame upozornila, že východná Afrika sa tak v budúcnosti stane úplne samostatným kontinentom. „Pozdĺž hranice riftu sa nachádzajú africké Veľké jazerá – jedno z najväčších sladkovodných jazerných systémov na svete. Už teraz obsahujú 25 % nezamrznutej sladkej vody na Zemi a približne 10 % všetkých druhov rýb,“ vysvetľuje.
Východná Afrika sa tak postupne „odlupuje“ od zvyšku kontinentu, a hoci my sa tohto rozdelenia nedočkáme, naša planéta sa už pripravuje na úplne nový geografický scenár.
Afriku, ako ju poznáme dnes, jedného dňa nahradí nový kontinent – a nový oceán!