Na východe Slovenska sa šíri žltačka. Situácia je kritická, počet infikovaných stále stúpa a nemocnica zažíva zlé chvíle. Došli jej lôžka pre pacientov. Informuje portál regiony.sk.
Prešovská fakultná nemocnica má problém s nedostatkom lôžok, ktoré obsadzujú pacienti so žltačkou. Kapacita lôžok je naplnená a to vrátane pridania zhruba dvadsiatich lôžok z dermatovenerológie, píše web Korzár.
„Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana od vlaňajšej jesene eviduje zvýšený počet pacientov hospitalizovaných v súvislosti s výskytom hepatitídy typu A (VHA). Aktuálne je na infekčnom oddelení hospitalizovaných 55 pacientov s touto diagnózou, teda kapacita oddelenia je absolútne naplnená,“ uvádza hovorkyňa prešovskej fakultnej nemocnice Martina Pavliková.
Nemocnica preto požiadala o pomoc aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Prešove. Chce, aby sa na riešení tejto závažnej situácie podieľali aj ďalšie zdravotnícke zariadenia v regióne Prešovského samosprávneho kraja, inak túto kritickú epidemiologickú situáciu nezvládnu. Nemocnica sa obáva, že pacientov nakazených týmto vírusovým ochorením bude pribúdať.
Počet infikovaných rastie
Dňa 15.7.2024 boli na RÚVZ hlásené 3 nové ochorenia na VHA. Kumulatívne bolo k 15.7.2024 hlásených 154 ochorení na VHA od 15.5.2024.
V súčasnosti je v územnej pôsobnosti RÚVZ 7 aktívnych ohnísk VHA.
V okrese Sabinov je to viac (58), a to len v dvoch ohniskách – Jarovnice a Pečovská Nová Ves. Infikovaných majú aj okresy Humenné (11), Bardejov (154) či Michalovce (85). Z Prešova pochádza minimum pacientov. Zatiaľ ich najviac pacientov je od Starej Ľubovne. V meste predstavuje žltačka veľký problém.
„V piatok boli nahlásené dve nové ochorenia na hepatitídu typu A, celkovo je ich už vyše 150 a v okrese je sedem aktívnych ohnísk,“ uvádza sa na stránke Úradu verejného zdravotníctva.
Ako sa chrániť?
Kľúčové je dodržiavanie nariadeného očkovania vybraným osobám a nastavených protiepidemických opatrení v oblastiach nákazy.

Ochorenie sa medzi ľuďmi šíri veľmi ľahko úzkym kontaktom, ale napríklad aj dotykom kontaminovaného predmetu a môže sa ňou nakaziť ktokoľvek.
VHA tak veľmi jednoducho dokáže vyvolať epidémie, ktoré môžu trvať dlho, keďže inkubačná doba môže dosiahnuť až 50 dní.