Iracký parlament schválil zákon, ktorý kriminalizuje vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia, homosexuálom hrozí väzenie na 10 až 15 rokov. Podľa nového zákona by mohli byť aj transrodoví ľudia poslaní do väzenia na jeden až tri roky, informuje BBC.
Zástancovia zmien tvrdia, že tak prispejú k dodržiavaniu náboženských hodnôt v krajine. Organizácie na ochranu ľudských práv zasa hovoria, že krajina tak výrazne naruší práva LGBT ľudí. Tí, ktorí propagujú homosexualitu alebo prostitúciu, lekári vykonávajúci operáciu na zmenu pohlavia, muži, ktorí sa „zámerne“ správajú ako ženy, a tí, ktorí sa zapájajú do „zámeny manželiek“, budú podľa novej legislatívy tiež čeliť väzeniu.
Podľa The Guardian, poslanec Amir al-Maamouri v sobotu povedal, že nový zákon je „významným krokom v boji proti sexuálnej deviácii vzhľadom na infiltráciu jedinečných prípadov, ktoré sú v rozpore s islamskými a spoločenskými hodnotami“. Schválenie zákona bolo podľa zákonodarcu Raeda al-Malikího odložené až po návšteve premiéra Mohameda Shia al-Sudaniho v USA začiatkom tohto mesiaca.
„Nechceli sme návštevu ovplyvniť,“ povedal al-Málikí a dodal, že ide o „internú záležitosť a neakceptujeme žiadne zasahovanie do irackých záležitostí“.
Na LGBT ľudí sa už dlho zameriavajú úrady v Iraku, pričom na ich potrestanie sa predtým používali iné zákony o morálke. Human Rights Watch a ďalšie organizácie pre ľudské práva tiež podrobne popísali niekoľko prípadov únosov, mučenia, znásilnenia a vraždy. Hlavné iracké politické strany v posledných rokoch zintenzívnili kritiku práv LGBT, pričom na protestoch pálili dúhové vlajky.
Ako reagujú ostatné krajiny?
Americké ministerstvo zahraničia vo vyhlásení uviedlo, že schválenie reforiem zákona je hrozbou pre ľudské práva a slobody.
Organizácia Spojených národov v pondelok uviedla, že je „znepokojená“ po tom, čo iracký parlament schválil zákon kriminalizujúci vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia. Takéto zákony „legitimizujú predsudky, vystavujú ľudí zločinom z nenávisti, zneužívaniu polície, obťažovaniu, zastrašovaniu, vydieraniu a mučeniu“, uviedla vo vyhlásení hovorkyňa Úradu OSN pre ľudské práva Ravina Shamdasaniová, píše Barrons.com.
Britský minister zahraničných vecí lord David Cameron medzitým označil zmeny za „nebezpečné a znepokojujúce“.
„Nikto by nemal byť terčom toho, kým je,“ napísal. „Vyzývame vládu Iraku, aby presadzovala ľudské práva a slobody všetkých ľudí bez rozdielu.“
Predchádzajúci návrh zákona – novela zákona o boji proti prostitúcii, ktorý bol prijatý koncom 80. rokov – navrhoval trest smrti za vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia. Museli ho však zmeniť, pretože čelil odporu zo strany USA a ďalších západných krajín.