Rusko stanovilo niekoľko podmienok, ktoré určujú, kedy použije jadrové zbrane. Federácia vlastní zhruba 2000 jadrových zbraní, ktoré môžu odpáliť z vody, zeme aj vzduchu. Kremeľské sily už podľa dokumentov nacvičili scenáre taktických úderov v ranom štádiu konfliktu s globálnou mocnosťou.
Ruské taktické jadrové zbrane sú navrhnuté na použitie na bojisku v Európe a Ázii a majú obmedzenejší dosah v porovnaní so strategickými jadrovými zbraňami, ktoré by mohli zasiahnuť USA. Podľa tajných dokumentov z rokov 2008 až 2014, ktorý získal britský denník The Financial Times má Rusko určené podmienky, pri ktorých by nasadilo do boja jadrové rakety. Odborníci tvrdia, že tieto podmienky pravdepodobne stále platia pre dôstojníkov ruského námorníctva.
Jednou z týchto podmienok je invázia cudzích vojsk na územie Ruska. Ďalšie kritériá zahŕňajú zničenie viac ako pätiny ponoriek, ktoré sú schopné niesť strategické balistické rakety, a zničenie troch ponoriek s jadrovým pohonom. Rusko by taktiež mohlo použiť jadrové rakety v prípade zničenia troch alebo viacerých krížnikov, troch letísk alebo pri súčasnom útoku na pobrežné veliteľské centrá.
Prehra v bitke
Taktické jadrové zbrane by Rusko mohlo využiť na posilnenie efektivity svojho námorníctva a ako preventívne opatrenie proti prehre v bitke, strate územia alebo aby zabránilo inému štátu v použití vojenskej agresie.
Podľa údajov denníka má Rusko približne dvetisíc taktických jadrových zbraní, ktoré môžu byť odpálené z ponoriek, pozemných stanovíšť alebo lietadiel.
Ruské úrady sa domnievajú, že jadrový útok na Ukrajinu by pravdepodobne viedol k eskalácii konfliktu a priamej intervencii Spojených štátov alebo Spojeného kráľovstva , a „to je to posledné, čo Putin chce,“ povedal William Alberk, bývalý minister NATO a USA.