Disneyho hraná verzia klasickej rozprávky Snehulienka sa do libanonských kín nedostane. Dôvodom nie je pochybné digitálne stvárnenie trpaslíkov ani kontroverzný casting hlavnej hrdinky. Film sa stal symbolom politického pnutia – a jeho osud ukazuje, že popoluškovský príbeh môže naraziť na oveľa temnejšie reálie súčasného Blízkeho východu.
Gal Gadot na čiernej listine
Libanon zakázal premietanie Snehulienky v kinách kvôli obsadeniu Gal Gadot, ktorá v rozprávke stvárňuje Zlú kráľovnú. Gadot je totiž izraelská herečka a dlhodobo patrí na oficiálny zoznam osôb, ktorých diela sú v Libanone bojkotované, informujú Euronews.
Rozhodnutie odporučil minister vnútra Ahmad Hajjar a nie je to prvýkrát, čo krajina podobne zasiahla. Už v minulosti boli z kín stiahnuté filmy Wonder Woman a Smrť na Níle, ktoré Gadot produkovala alebo v nich účinkovala.
Verejná podpora Izraela
Gal Gadot sa netají svojím postojom k izraelskej politike. Pochádza z Izraela, kde v minulosti slúžila v armáde, a po útoku Hamasu 7. októbra sa stala hlasnou obhajkyňou izraelských vojenských operácií.
Na summite Anti-Defamation League v roku 2024 vystúpila so silne pro-izraelským prejavom, v ktorom ostro kritizovala verejné protesty, ktoré považovala za oslavovanie násilia proti židom.
Tieto vyjadrenia len posilnili negatívne vnímanie herečky v krajinách, ktoré sú politicky a historicky v konflikte s Izraelom – vrátane Libanonu.
Zákaz v čase vysokého napätia
Zákaz filmu prichádza v čase, keď Izrael opakovane podniká útoky na libanonské územie a zasahuje aj civilné ciele. V takomto kontexte sa prítomnosť izraelskej herečky v prominentnej úlohe stáva pre libanonských regulátorov neakceptovateľnou.
Prednedávnom Libanon rovnakým spôsobom zablokoval aj marvelovku Captain America: Brave New World – opäť kvôli izraelskej herečke, tentokrát Shire Haas.
Film v tieni kontroverzií
Nová Snehulienka sa od začiatku stretávala s kritikou z viacerých strán. Od rasistických útokov na hlavné predstaviteľku Rachel Zegler, ktorá je pôvodom z Latinskej Ameriky, cez debaty o „urážlivom“ zobrazení siedmich trpaslíkov, až po názorové rozkoly medzi herečkami samotnými.
Zegler sa v minulosti verejne vyjadrila na podporu Palestíny, čo ostro kontrastuje s pro-izraelskými vyjadreniami Gal Gadot.
Už po zverejnení prvého teaseru vznikli v niektorých krajinách výzvy na zákaz filmu – a teraz sa to naplno realizuje v Libanone.
Kritika aj v domácom prostredí
Disney musel pre kontroverzie okolo filmu zredukovať premiéru v Los Angeles, ktorá sa pôvodne plánovala na 15. marca. Samotné uvedenie do kín však Snehulienke veľa radosti neprinieslo – film prepadol u kritikov aj v pokladniach.
Recenzenti nešetrili kritikou: „Rachel Zegler podala silný výkon, no ani ona nedokáže zatieniť fakt, že Gal Gadot jednoducho nevie hrať – a keď sa na scénu dostanú trpaslíci v CGI podobe, ktorých výzor balansuje medzi fotorealizmom a nočnou morou z Uncanny Valley, stáva sa z rozprávky digitálne fiasko,“ zmieňuje jedna z kritík.
Politika verzus príbehy
Snehulienka tak opäť ukazuje, že svet filmu sa nedá úplne oddeliť od reality. V čase globálnych konfliktov a kultúrnych rozporov sa aj klasické príbehy stávajú terčom geopolitických rozhodnutí.
A v prípade Libanonu nie je zlá kráľovná len postavou z rozprávky, ale aj symbolom veľmi reálnych a bolestivých rozporov súčasného sveta.