Zásoby PLYNU na Slovensku KLESLI pod 50 %. Čo to znamená pre DOMÁCNOSTI a ekonomiku?

Reklama

Slovenské zásobníky plynu zaznamenali výrazný pokles. Od začiatku roka klesli zo 75,17 % na aktuálnych 46,05 %, čo predstavuje 17,03 terawatthodín (TWh) plynu. Tento trend kopíruje situáciu v celej Európe, kde sa priemerná naplnenosť zásobníkov znížila z 71,81 % na 40,6 %.

Stav zásobníkov: Kde je situácia najhoršia?

Najväčší podzemný zásobník plynu na Slovensku, ktorý prevádzkuje spoločnosť Nafta, je momentálne naplnený na 49,61 %, pričom obsahuje 14,89 TWh plynu. Druhý najväčší zásobník, Pozagas, má v súčasnosti 2,13 TWh, čo zodpovedá naplnenosti 30,68 %.

Európske porovnanie

Pokles zásob sa netýka len Slovenska, ale celého kontinentu. Zatiaľ čo Portugalsko má najviac naplnené zásobníky, najnižšie zásoby hlási Chorvátsko. Tento trend je dôsledkom vysokej zimnej spotreby, ktorá ovplyvňuje všetky krajiny EÚ.

Spotreba plynu na Slovensku v roku 2024

Ako uviedla TASR, v minulom roku dosiahla celková spotreba plynu na Slovensku 47,26 TWh. Najväčší podiel mali veľkoodberatelia s 27,16 TWh, domácnosti spotrebovali 12,85 TWh a zvyšok tvorili malí a strední odberatelia.

Strategická úloha zásobníkov

Podzemné zásobníky plynu zohrávajú kľúčovú úlohu v energetickej bezpečnosti Slovenska aj celej Európy. Spoločnosť Nafta, ako hlavný operátor, zabezpečuje stabilitu dodávok a pomáha vyrovnávať sezónne výkyvy v spotrebe.

Aký bude ďalší vývoj?

Súčasná situácia poukazuje na dôležitosť strategického plánovania v oblasti energetiky. Napriek poklesu zásob je Slovensko stále v lepšej pozícii než niektoré iné európske krajiny. Kľúčové bude sledovať vývoj cien plynu a prípravy na ďalšiu zimu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis