Prečo došlo na Liptove k stretu medveďa s rodinou? Ochranári ukazujú, prečo je to tak

útok, medveď, les, Liptov
Ilustračné zábery Zdroj: Facebook/My sme les; TASR/Daniel Stehlík
Reklama

Po nedávnom dramatickom incidente, pri ktorom medveď zaútočil na rodinu neďaleko Železného v okrese Liptovský Mikuláš, sa rozpútala diskusia o príčinách tohto stretu a celkovej bezpečnosti v prírode. Ochranárska iniciatíva My sme les pri tejto príležitosti upozorňuje na viaceré faktory, ktoré mohli zohrávať úlohu pri tejto nebezpečnej situácii.

Rodina s dvoma deťmi sa počas minulého víkendu ocitla v blízkosti približne 80-kilového medveďa, ktorý na nich zaútočil. Rodičia sa snažili svoje deti ochrániť, pričom matka utrpela našťastie len ľahké zranenia, píšu topky.sk. Len niekoľko metrov od miesta stretu bol objavený medvedí brloh, čo naznačuje, že rodina sa nevedomky dostala priamo do teritória šelmy.

Podľa ochranárov sa rodina pohybovala mimo oficiálne značených turistických trás – konkrétne po poľovníckom chodníku v oblasti s 3. stupňom ochrany prírody. Tieto chodníky sú primárne určené na poľovnícke aktivity a nie sú vhodné pre bežných návštevníkov lesa. Zásahový tím pre medvede navyše potvrdil prítomnosť brlohu v tesnej blízkosti miesta útoku, čo mohlo zviera vyprovokovať k obrannému správaniu.

Odborníci upozorňujú, že podobné prípady nie sú ojedinelé a samotná regulácia populácie medveďov odstrelom problém nevyrieši. Hoci v posledných rokoch na Slovensku prebiehal intenzívny odstrel, počet konfliktov medzi ľuďmi a medveďmi zostáva nezmenený. Riešenie preto vidia predovšetkým v prevencii a v informovanosti ľudí o bezpečnom pohybe v lese.

Ako predchádzať stretu s medveďom?

Ochranári vyjadrujú podporu rodine a apelujú na verejnosť, aby pri pobyte v lese dodržiavala určité zásady, ktoré môžu minimalizovať riziko nebezpečného stretnutia. Odporúčajú využívať výlučne značené turistické trasy a vyhýbať sa neprehľadným húštinám či poľovníckym chodníkom, kde sa môžu medvede pohybovať. Ideálne je chodiť do lesa vo dvojici alebo v skupine a dávať o sebe vedieť miernym hlukom – napríklad rozhovorom, tlieskaním alebo zvončekmi na batohu.

Dôležité je vyhýbať sa oblastiam, kde sa medvede môžu zdržiavať – jaskyniam, dieram či brlohom – a obmedziť pohyb v lese v skorých ranných a večerných hodinách, keď sú tieto šelmy najaktívnejšie. Pozornosť treba venovať aj pobytovým znakom medveďov, ako sú stopy, trus alebo poškodené stromy, a v prípade nálezu poľovníckych krmovísk sa radšej vyhnúť danej oblasti.

Dodržiavaním týchto opatrení môžeme minimalizovať riziko konfliktov medzi človekom a divokou prírodou a prispieť k bezpečnejšiemu spolunažívaniu s medveďmi v ich prirodzenom prostredí.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova