Tarabova megaelektráreň vyvolala vojnu názorov: TOTO sú jeho najnovšie vyhlásenia (VIDEO)

taraba elektraren
Na snímke Taraba a ilustračný obrázok. Zdroj: REPROFOTO/Youtube/Tomáš Taraba • Vicepremiér SR, freepik/bearfotos
Reklama

Plán ministra životného prostredia Tomáša Tarabu postaviť na Podpoľaní prečerpávaciu vodnú elektráreň za 2,4 miliardy eur rozdelil Slovensko. Zatiaľ čo odborníci hovoria o strategickom kroku pre energetickú bezpečnosť krajiny, miestni obyvatelia sa obávajú straty domovov a vplyvu na poľnohospodárstvo. Minister sa snaží situáciu vysvetľovať, no zdá sa, že verejná diskusia sa mení na ostrý boj emócií a záujmov.

Odkiaľ prišla táto „energetická rozbuška“?

Ako informuje pluska.sk, výstavba prečerpávacej vodnej elektrárne nie je novou témou. Podporovala ju už pred rokmi strana SaS, ktorá dnes projekt ostro kritizuje. Taraba však tvrdí, že s rastúcimi cenami energií a potrebou dekarbonizácie priemyslu je práve teraz ten správny čas na realizáciu takéhoto megaprojektu.

„Budeme ľuďom na Slovensku vysvetľovať, že prínosy sú v miliardách. Prinesie to pracovné príležitosti, ekologické riešenia a zvýšenie životnej úrovne regiónu,“ tvrdí Taraba.

Obrovská investícia alebo riziko pre ľudí?

Projekt elektrárne má podľa odborníkov obrovský potenciál. Fungoval by ako obrovská batéria, ktorá by akumulovala vodu v čase prebytku elektriny a využívala ju, keď je dopyt najvyšší. Tento model je podľa Bruselu ekologicky najčistejší a zároveň najefektívnejší.

Napriek tomu má projekt tvrdých odporcov. Miestni farmári a obyvatelia sa obávajú, že vodná nádrž obmedzí ich hospodárenie a ovplyvní ich životy. Vláda síce sľubuje odškodnenie dotknutých obcí, no mnohí neveria, že kompenzácie budú dostatočné.

Zlyhanie v komunikácii?

Taraba uznáva, že projekt nebol verejnosti správne odkomunikovaný, čo vyvolalo vlnu negatívnych reakcií. Prvé stretnutia so starostami už absolvoval a tvrdí, že odchádzali „maximálne spokojní“, no medzi bežnými ľuďmi panuje stále veľká neistota.

„Ak sa samospráva a VÚC postaví proti tomu, aby do regiónu prišli miliardy, aby mali ľudia prácu, je to ich právo,“ priznáva minister, no zdôrazňuje, že Slovensko má obrovský potenciál vo využívaní vody na výrobu energie a nemalo by ho premrhať.

Bude megaelektráreň realitou?

Minister tvrdí, že projekt sa nepohne bez podpory na regionálnej úrovni. Zatiaľ to však vyzerá, že čaká ešte dlhý boj o dôveru verejnosti.

Bude táto elektráreň kľúčovým riešením pre stabilitu energetickej siete, alebo sa stane symbolom ďalšieho politického konfliktu? Odpoveď sa ukáže v najbližších mesiacoch.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova