Európske krajiny navrhujú spôsoby, ako potlačiť takzvanú tieňovú flotilu, ktorá obchádza protiruské sankcie a prepravuje väčšinu ropy, ktorú Moskva vyváža. Rusku sa to však nepáči a zo strany tamojších politikov zaznievajú hrozby.
Európske krajiny spolupracujú na legislatíve, ktorá im má pomôcť potlačiť tzv. tieňovú flotilu, skupinu lodí s nejasným vlastníctvom, ktoré Moskva využíva na obchádzanie európskych sankcií na predaj ropy a podľa pobaltských krajín aj na útoky na podmorskú infraštruktúru. Informovala o tom webová stránka Politico.
Nové právne mechanizmy by umožnili krajinám na pobreží Baltského mora zastaviť tieto starnúce plavidlá v európskych vodách a následne im zakázať ďalšiu plavbu z troch dôvodov.
Okrem stíhania lodí podozrivých z poškodzovania podmorskej infraštruktúry chcú krajiny ako Fínsko a Estónsko zastaviť a zabaviť plavidlá aj z dôvodu rizika poškodenia životného prostredia alebo kvôli nejasnej štruktúre ich poistenia.
Vzhľadom na to, že tieto lode sú často v zlom stave, mohlo by to výrazne oslabiť tieňovú flotilu. Napríklad v januári tohto roku posádka jedného z týchto tankerov stratila úplnú kontrolu nad loďou, uvádza sa na webovej stránke Deutsche Welle. Museli ju zachraňovať lode z Nemecka. Newsweek pripomína, že v decembri minulého roka sa dve z týchto lodí potopili v búrke pri pobreží Krymu, čo spôsobilo ekologickú katastrofu.
Zásah bude prísne potrestaný
Európska iniciatíva však v Rusku nenachádza veľké pochopenie. Alexej Žuravljov, podpredseda ruského parlamentného výboru pre obranu, na Telegrame oznámil, že zásah proti tieňovej flotile bude prísne potrestaný.
„Akýkoľvek útok na naše lode môžeme považovať za útok na naše územie, aj keď je plavidlo pod cudzou vlajkou. To je mimochodom veľmi bežná prax v námornej doprave. Môžeme pristúpiť k odvetným opatreniam nielen vo forme nalodenia sa na západné lode, ale aj k aktívnym akciám našej baltickej flotily,“ uviedol.
A niet divu, že sú nahnevaní. Podľa webovej stránky denníka Guardian približne 70 % ropy vyvážanej z Ruska prúdi cez tieňovú flotilu, ktorú tvoria stovky plavidiel. Podľa bývalého dôstojníka britskej spravodajskej služby Philipa Ingrama by účinná akcia proti nej mohla rýchlo položiť ruskú ekonomiku na kolená a s ňou aj Putinov režim.