Koľko zaplatíte za parkovanie na chodníku? Bratislava má jasné čísla

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Pavol Zachar, Jaroslav Novák
Reklama

Približne 15 mesiacov po zavedení plošného zákazu parkovania na chodníkoch mestská polícia hlási pokles priestupkov. Podľa odborníkov sa zákon ukázal ako účinný a vodiči postupne akceptujú nové pravidlá.

Na chodníkoch môžu parkovať iba bicykle, kolobežky či motocykle, no vždy musí zostať voľná šírka chodníka minimálne 1,5 metra. Slovenská parkovacia asociácia (SPA) však trvá na úplnom zákaze parkovania vozidiel na chodníkoch. „Chodník nie je stavaný staticky na zaťaženie pre vozidlo. Je to zaťaženie pre osoby a vozidlo tam jednoducho vytvára nerovnosti, na ktorých sa zasa chodec môže pošmyknúť alebo poraniť. Na chodník patrí iba jedno jediné vozidlo, a to je kočík,“ vysvetlil predseda SPA Milan Taška. Píšu o tom spravy.rtvs.sk.

Dodržiavanie pravidiel a výnimky

Hoci sa situácia zlepšuje, na niektorých miestach, najmä vo väčších mestách, ešte dochádza k porušovaniu zákazu parkovania. Dopravný analytik Jozef Drahovský upozorňuje, že vodiči by si mali dôkladne všímať dopravné značenie. „Najčastejšie sa tento priestupok objavuje v zastávaných aglomeráciách, kde sú bytovky, čiže sídlisko Sekčov, Šváby, sídlisko 3, kde je väčší počet motorových vozidiel a menšie kapacity na parkovanie. Tento zákaz, ktorý vyplýva zo zákona, sme riešili v roku 2024 celkovo v 400 prípadoch približne,“ vysvetlil.

Napriek poklesu priestupkov, v niektorých oblastiach, ako sú husté sídliská, stále pretrvávajú problémy s parkovaním. „Najčastejšie sa tento priestupok objavuje v zastávaných aglomeráciách, kde sú bytovky, čiže sídlisko Sekčov, Šváby, sídlisko 3, kde je väčší počet motorových vozidiel a menšie kapacity na parkovanie,“ uviedol Imrich Olejník, zástupca náčelníka Mestskej polície Prešov.

Pokuty a objektívna zodpovednosť

V hlavnom meste Slovenska je zákaz parkovania na chodníkoch striktne kontrolovaný. Podľa hovorkyne Mestskej polície Bratislava Barbory Krajčovičovej bolo v roku 2024 udelených 18 615 pokút. Pri týchto priestupkoch mestská polícia využíva princíp objektívnej zodpovednosti. „Vo väčšine prípadov využívame práve objektívnu zodpovednosť, kedy si vodič nenájde žiadne upozornenie, ani lístoček, ani papuču na svojom vozidle, ale naopak príde mu domov do poštovej schránky,“ vysvetlila Krajčovičová.

Za parkovanie na chodníku hrozí v Bratislave pokuta 78 eur, no ak ju vodič uhradí do 15 dní, suma klesne na 52 eur.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova