Schudnete, prestanete piť, či budete verný. Berte svoje novoročné predsavzatia vážne

Ilustračná fotografia. Zdroj: FREEPIK/tawatchai07, FREEPIK
Reklama

Prestanete fajčiť a piť, naučíte sa jazyky alebo budete milší či verný svojim partnerom. Pozrime sa, koľko predsavzatí si so sebou ponesiete do nového roka? A ktoré z nich myslíte vážne?

„Nestačí si stanoviť cieľ, musíte sa nad ním aj zamyslieť. A rozhodnutie niečo zmeniť musí byť naše. Nesmie prísť len preto, že nás k tomu dotlačilo okolie,“ radia odborníci, ako tentoraz naozaj uspieť, píše portál idnes.cz.

Obdobie po Vianociach a príchod nového roka sú pre nás zlomové. Máme tendenciu bilancovať, premýšľať o tom, ako začať prvý január s čistým štítom. A do diárov si dávame prvé predsavzatia: od januára začnem pravidelne chodiť do posilňovne, každá streda večer bude patriť saune, prestanem pozerať nekonečné seriály a prečítam dvadsať kníh ročne, dokončím kurz španielčiny…

„Tento rituál nás povzbudzuje k možnosti začať robiť niečo inak, niečo zmeniť. Mnohí berú tento každoročný prechod ako výzvu a dávajú si rôzne novoročné predsavzatia. Zmena čísla roka má pre nás aj silný psychologický a motivačný význam. Novoročné predsavzatia majú v tomto období slávnostnú atmosféru a účinok predsavzatia je oveľa silnejší ako počas každodenných opakujúcich sa dní, keď si hovoríme: od zajtra, od utorka, o mesiac…“ potvrdila adiktologička Monika Plocová z Branického sanatória.

Ale bez ohľadu na to, čo by sme chceli v nasledujúcom roku zmeniť, naša hlava, omámená silvestrovskou opicou a výčitky svedomia, nám to trochu komplikujú a namiesto jednej či dvoch premyslených a dobre naplánovaných zmien si často dávame viac sľubov (sebe aj druhým), než dokážeme zvládnuť.

A potom, zvyčajne na konci januára, sa zrútite zlomení neúspechmi a demotivovaní neschopnosťou dodržať absolútne čokoľvek. Všetci predsa poznáme ľadovce a zhon v posilňovniach v prvom mesiaci nového roka…

Ako teda toto obdobie zvládnuť a dotiahnuť ho do úspešného konca?

„V prvom rade si musíme dávať predsavzatia pre seba, nie pre iných. Ak si ich začneme dávať len preto, že „mama hovorí, že musím schudnúť, tak to urobím“ alebo „priateľke sa nepáči, že fajčím, tak prestanem“, tlačíme seba a seba do niečoho, o čom nie sme vnútorne presvedčení,“ hovorí Monika Plocová a dodáva, že najmä pri návykových veciach musí predsavzatiam predchádzať vnútorná motivácia a vlastné rozhodnutie. „Ak chcem niečo zmeniť, musím to naozaj chcieť.“

Stojte nohami na zemi

Všetky novoročné predsavzatia, ktoré si dáte uprostred divokej silvestrovskej noci, musia byť realistické. „ Veľmi nepravdepodobné sú prehnané predsavzatia: nikdy som nebehal, ale za dva týždne ubehnem desať kilometrov, ale aj nereálne a nebezpečné predsavzatia: som silný fajčiar alebo pijan a zo dňa na deň s tým prestanem. Takéto sa môžu skončiť kolapsom,“ dodal odborníčka.

Pri veľkých záväzkoch je preto dobré si uvedomiť, že ich pravdepodobne nezvládneme sami a že budeme potrebovať odbornú pomoc. Koniec koncov, priznajme si, že predsavzatia, ktoré často potrebujeme najviac, ale z rôznych dôvodov sa do nich chceme pustiť sami, sú pre nás tie najťažšie.

„Patrí sem chudnutie, problémy s alkoholom, drogami, fajčením, problémy vo vzťahoch: tieto veľké problémy, ktoré chcem zvládnuť sám, ale nemôžem, potrebujem pomoc od iných a nie je to hanba. Naopak, bez odborníka zostávajú pre mnohých nezvládnuteľné a nebezpečné,“ zdôraznila Monika Plocová.

Ako zvládnuť predsavzatie

  • Nemusíte chodiť ďaleko, aby ste zlepšili svoju kondíciu, spevnili svoje telo.
  • Čo konkrétne chcete zmeniť? Dôležitá je jasná formulácia.
  • Chcete sa naozaj zmeniť kvôli sebe?
  • Je zmena reálna?
  • Čo má zmena priniesť do vášho života?
  • Pochváľte sa za každý malý pokrok.
  • Nefunguje to? Zastavte sa. Skúste to časom znova.
  • Na zmenu nemusíte byť sami. Nie je hanba požiadať o pomoc.
  • Buďte trpezliví. Všetko má svoj čas. A sú aj ďalšie roky…

Keď si spočítate, koľko nových výziev vás čaká prvého januára, príliš sa nezaťažujte. „Ako sa hovorí: všetko s mierou. Odporúčala by som malé ciele a častejšie zmeny. Malé ciele sú dosiahnuteľnejšie ako veľké a prechod od malých cieľov k veľkým je jedným z úspešných spôsobov. Dovoľte si postupovať krok za krokom. Zvládnite jednu vec a pridajte k nej ďalšiu,“ domnieva sa adiktologička a dodáva, že veľkým pomocníkom bude denník, ktorý vám pomôže vracať sa k vašim predsavzatiam, udrží vás na správnej ceste a pripomenie vám pokrok od samého začiatku, na ktorý ste možno zabudli.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie